Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

5. Senfoni'ye trompet engeli

5. Senfoni'ye trompet engeli

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, trompetçi kadrosundaki açık yüzünden 5. Senfoni'nin yorumlanacağı konseri iptal etti.

Atatürk'ün çoksesli müziğe verdiği önem nedeniyle "Riyaset - i Cumhur Orkestrası" adıyla kurdurduğu Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO), tarihinde ilk kez kadro eksikliği yüzünden konser iptal etti. Kültür ve Turizm Bakanlığı 9 yıldır sınav açmadığı için sıkıntı yaşayan CSO, kadro açığını genellikle Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Devlet Konservatuvarı'ndan gönderilen öğrencilerle kapatıyordu. Üniversite, bu hafta öğrenci gönderilmeyeceğini bildirince sıkıntıya düşen CSO, zaman zaman destek aldığı Bilkent Üniversitesi Senfoni Orkestrası ile Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü Orkestrası'na başvurdu. Ancak iki kurumdan da olumsuz yanıt aldı.

Carmina Burana Sırada
Trompet çalacak sadece bir sanatçısı olan CSO, kadro açığını kapatamayınca 24 Ekim'deki Gustav Mahler'in "5. Senfonisi"nin yorumlanacağı konserini iptal etmek zorunda kaldı. CSO yetkilileri, kadro sorununun giderilmesi için en az 28 sanatçının alınması gerektiğini belirterek Kültür ve Turizm Bakanlığı'na sınav başvurusu yaptı. Bakanlıktan gelecek yanıtın gecikmesi veya sınav açılmaması halinde sezon boyunca benzer sıkıntıların sürebileceği vurgulanırken, CSO Dostları Derneği'nden bir yetkili "Orkestra çok zor duruma düştü. Önümüzdeki hafta da 'Carmina Burana' var. Bir tek trompetle hiçbir senfonik eseri çalamazsınız. Belki o konser de iptal edilecek" dedi.
(Milliyet)
533
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.