Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

46 yıl sonra ilk kez fotoğrafsız

46 yıl sonra ilk kez fotoğrafsız

National Geographic, kapağına fotoğraf koymaksızın Afrika'nın 'kara' tablosunu çizdi. Dünyanın önde gelen haber dergisi, 46 yıl sonra ilk kez kapağında fotoğraf kullanmadı.

Türkiye'de yayımlanan National Geographic de bu ay fotoğrafsız kapakla basıldı. Eğer Afrika'nın hikâyesini anlatacak tek bir fotoğraf seçmek durumunda kalsaydınız, bu fotoğraf neyi gösterirdi? İnsanlığın doğuşunumu, vahşi yaşamı mı, açlığı mı, umutsuzluğu mu, soykırımı mı?

Derginin yeni editörü Chris Johns, tek bir fotoğrafın yetmeyeceğini düşünerek 1959'dan bu yana ilk kez National Geographic'in kapağına resim koymadı. Derginin eylül ayı özel sayısında beyaz üzerine kahverengi büyük puntolarla 'Afrika' yazılması uygun görüldü. Onun altında ise 'Bildiğinizi sandığınız ne varsa, tekrar düşünün' denildi.

Tüm dünyada 44 milyon insana ulaşan derginin eylül sayısı için kıtayı bilen yazarlar ve fotoğrafçılar bir araya gelerek çevre, kültür, doğal yaşam ve AIDS'le ilgili hikâyeleri topladı. Kıtanın üzerinde altı ay uçularak 21 ülkeden 100 binin üzerinde fotoğraf çekildi.
(Radikal)
190
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.