Magazin

42 hamle sonunda mat oldu

42 hamle sonunda mat oldu

Büyük satranç ustası Gari Kasparov, bir zamanlar ''sirk kuklası'' dediği Macar kadın satranç oyuncusu Judith Polgar'a 42 hamlede yenik düştü. Kasparov, Polgar için ''O satrancı bıraksın, çocuk doğursun'' demişti.

Dünya Şampiyonu unvanını en uzun süre elinde bulunduran satranç ustası olan Bakü doğumlu Ermeni asıllı Gari Kasparov, Moskova'daki Kremlin Sarayı'nda yapılan Rusya Milli Takımı-Dünya Karması Hızlı Satranç Turnuvası'nda hayatının en ağır yenilgisini aldı. Kasparov, bir başka ünlü şampiyona değil, Macaristan'dan katılan ve turnuvanın tek oyuncusu olan 26 yaşındaki Judith Polgar'a 42. hamlede yenik düştü.

Kasparov-Polgar karşılaşmasını izleyen Rus satranç ustaları, tek bir ağızdan ''Yenilginin tek nedeni Kasparov'un Polgar'ı hafife almasıdır'' sonucuna vardılar. Kasparov'un 42 hamle sonunda mat olmasını Judith Polgar, zafer çığlığı ile kutlandı. ''Kasparov'u yenmek hayatımdaki en önemli hedeflerden biriydi'' diyen Polgar, son derece sinirli görünen Kasparov ile gülücükler saçarak tokalaştı.

Kasparov'un tarihi yenilgisine farklı yorum getirenler de oldu. Rus basında çıkan haberlerde ''Kasparov, satranç tahtasına daha dikkatli bakmak yerine Judith'i incelemekle meşgul oldu. Uzun uzun gözlerine bakarak dikkatini kadınsı yanlarına çevirdi'' denildi. Birkaç yıl önce de Kasparov, Judith ile ilk defa İspanya'da karşılaşmış, dalgınlığı yüzünden önemli hatalar yapmıştı. İspanya'daki karşılaşmada Judith'i yenen Kasparov ''Bu kız sirk kuklası. Onun satranç değil, çocuk doğurması lazım'' demişti.

42 hamlede tarihi yenilgiyle sonuçlanan Kremlin'deki son oyunda Kasparov Sicilya savunması yerine Berlin duvarı taktiğini seçti. Piyonların başrol oynadığı Berlin duvarı taktiğinde vezir, fil ve at gibi dinamik figürlerin önüne aşılması güç çapraz duvar oluşturuluyor. Berlin duvarıyla genç Judith'i sinir savaşına zorlayan Kasparov, son hamlelerinden birinde dalgınlığı yüzünden duvarın yıkılmasına neden oldu. Oyunun devamı çorap söküğü gibi Judith lehine döndüğünü gören Kasparov 42. hamlede teslim oldu.
Yayın tarihi: 12.09.2002
423
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.