Magazin

40'ından sonra seks bitiyor

40'ından sonra seks bitiyor

Türkiye'de 40-80 yaş arasındaki kadın ve erkekler arasında yapılan bir araştırma, Türk kadınlarının 40 yaşından sonra cinselliği önemsemediğini ortaya çıkardı. 40'ı geçen Türk kadını seksi düşünmez oluyor.

Pfizer ilaç firması tarafından 29 ülkede, 27 bin 500 kişinin katılımıyla yaptırılan ve 2.5 yılda tamamlanan "Cinsel Tavırlar ve Davranışlar Global Gözlem Çalışması"nın sonuçları kamuoyuna açıklandı.

Araştırmanın Türkiye ayağı İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Samsun,Diyarbakır ve Erzurum'da yüz yüze görüşme yöntemiyle büyük çoğunluğu evli olan bin 500 ve erkekle gerçekleştirildi. 40 yaş ve üstü grubun cinsel sağlıkla ilgili tutum ve inanışlarını öğrenmek, seksin ve cinsel yaşamın önemini ve yaşamdaki rolünü saptamak ve tedavi arayışlarını belirlemek amacıyla yapılan araştırma, Türk kadınlarıyla ilgili çarpıcı gerçekleri su yüzüne çıkardı.

Dünyanın diğer bölgelerindeki kadınların yüzde 45.3'ü seks yapmaktan duydukları memnuniyeti ifade ederken, bu oran Türk kadınlarında yüzde 28.85'te kaldı. Araştırmaya katılan Türk kadınlarının yüzde 80'i cinsellikten zevk almadığını söyledi. "Geçtiğimiz bir yıl içinde partnerinizle yaşadığınız cinsel ilişkiden duygusal olarak tatmin oldunuz mu?" şeklindeki soruya kadınların yarısından çoğu "40 yaşından sonra bunu doyurucu bulmadığı" cevabını verdi.

Cinsel birleşme sayısı çok düşük
Erkeklerimizin yüzde 70.5'i seksin son derece önemli olduğunu düşünüyor. Kadınlarda bu oran yüzde 29.5'te kaldı. Diğer ülkelerdeki kadınlar içinse yüzde 30.8 olarak belirlendi. Türkiye'de, "cinselliği gün içinde düşünen kadın sayısının çok az olduğu" vurgulanan araştırmada, son bir yıl içinde cinsel ilişkiye girme sayısının Türk kadınında oldukça düşük olduğu dikkat çekiyor.

Araştırmaya katılan erkeklerin büyük çoğunluğu cinsel ilişki sırasında partnerlerine sevgi ve şefkat göstermekten yana. "Yaşamınızın geri kalanında cinsel sağlığınız bugün olduğu gibi kalsa memnun olur musunuz?" sorusuna, Türk erkeklerinin yüzde 89.8'i, kadınların da yüzde 52.9'u evet yanıtı verdi.

"50'yi geçen kadın eleğini duvara asıyor"
Sonuçları yorumlayan Prof. Dr. Ferruh Şimşek, "araştırma 40 yaşından sonra Türk toplumundaki kadınların cinselliği önemli bulmasına rağmen, cinsel yaşamını en aza indirdiğini gösteriyor" dedi. Şimşek, Türk kadınının 50 yaşından sonra "eleğini duvara asma" eğilimi gösterdiğini sözlerine ekledi.
Yayın tarihi: 10.10.2003
380
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.