Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

400 metre yüzebilen fare

400 metre yüzebilen fare

Kendine yeni bir yuva bulmak için açık denizi yüzerek geçen fare, bilim adamlarını hayrete düşürdü.

Yeni Zelandalı araştırmacılar küçük kemirgenin üzerine, vebaya yol açan türleri araştırmak ve küçük adalara nasıl ulaştıklarını anlamak için radyo vericisi yerleştirdi ve hareketlerini takip etti.

Adadan kaçtı
Yeni Zelanda'ya bağlı, üzerinde yerleşim olmayan Motuhoropapa adasına bırakılan bazı fareler, araştırmacılar tekrar adaya döndüklerinde yerlerinde yoktu.

Kayıtlı ilk rekor
'Nature' dergisine konuşan araştırmacılar, küçük kemirgenlerin en sonunda Motuhoropapa'ya 400 metre mesafedeki Otata adasında bulunduğunu söyledi. Auckland Üniversitesi'nden James Russell ve iş arkadaşları, bu 400 metrenin, şimdiye kadar açık denizde bir farenin kat ettiği en uzak mesafe olduğunu düşünüyor.

Russell, "Norveç farelerinin 600 metre kadar yüzdükleri sanılıyor. Fakat bu, bir farenin açık denizde yüzlerce metre yüzebileceğine ilişkin tutulmuş tek kayıt" diyor. Araştırma bittiğinde kaçak fare 18 haftadır özgürdü, ancak özgürlük ona pahalıya patladı. Bir penguen tarafından öldürüldü ve akşam yemeği oldu.

Yeni Zelanda'nın baş belası
Kemirgenlerin tüm dünyada birçok küçük adaya tahribat verdikleri biliniyor. Kuşları avlıyor, yavrularını ve yumurtalarını yiyor ve yuvalarını tahrip ediyorlar. Ayrıca günlük besinlerini karşılamak için endemik türlerle mücadele ediyorlar.

Kendi kolonilerini kurmadan önce onları bulundukları yerden kovmak ya da atmak gerçekten çok zor. Hatta araştırmacılar, kemirgenlerin daha az sayıda olduklarında önlenmelerinin daha zor olduğunu söylüyor. Sebep besin bolluğu olabilir.

Bu istilacı yaratıklar aynı zamanda Yeni Zelanda için tam bir baş belası. Norveç fareleri, yerleşim olmayan ve ormanlarla kaplı Motuhoropapa ve Otata adalarını, 1981 ile 2002 yılları arasında en az altı kez istila etmişler.
251
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.