Magazin

4 yaşında suçla tanışıyorlar

4 yaşında suçla tanışıyorlar

Bursa Emniyet Müdürlüğü'nün çocuk suçlular üzerinde yaptığı araştırmaya göre suç işleme yaşı 4'e kadar düştü. Ayrıca çalışma 4 yaşında suç işlemenin 'çok özel' bir durum olmadığını da ortaya koydu. Bu yaşta suç işleyen onlarca çocuk var.

Çocuk Şube Müdürlüğü'nce, bu yılın ilk 5 ayı baz alınarak yapılan çalışmada, suça karışan çocukların yaş grupları, öğrenim durumları, ailelerinin oturduğu mahalleler, doğum yerleri ve işlenen suçların türleri yer aldı.

Önceki yıllarda genellikle 10 yaş üstü çocuklar baz alınarak gerçekleştirilen istatistiki çalışma, suç yaşının ilk kez 4'e kadar düşmesi nedeniyle 4-18 yaş grubuna kapsayacak şekilde yapıldı.

İstatistiki çalışma, 4 yaşında suç işlemenin "çok özel" bir sonuç olmadığını da ortaya çıkardı. Çünkü, çalışma ile sadece 1 değil, 4 yaşındaki 6 çocuğun suça karıştığı belirlendi.

Dört yaşındaki çocukların tamamı yankesicilik suçu işlerken, aynı suçu, 6 yaşındaki 11, 7 ve 8 yaşlarındaki 4'er çocuğun da işlediği saptandı. 10 yaşın altında 97 çocuk suç teşkil eden bir olayın faili olarak yakalanırken, bu çocukların yankesiciliğin yanı sıra hırsızlık ve darp olaylarına karıştıkları belirlendi.

Çocukların yaş grupları yükseldikçe, karıştıkları suçların da ağırlaştığı dikkati çekti. 17-18 yaş grubundaki 567 çocuğun, adam öldürmeden, silahlı gaspa kadar hemen her tür suça karıştıkları görüldü.

Araştırmada, suç işleyen çocukların öğrenim durumları da yer aldı. Buna göre, bu yılın ilk 5 ayında suç işleyen bin 171 çocuktan 169'unun hiç okula gitmediği, bu nedenle okur-yazar bile olmadığı belirlenirken, 310 çocuğun ise sadece okur-yazar olduğu tespit edildi.

Çocukların eğitim düzeyi yükseldikçe, suç işleme oranının düştüğünü ortaya koyan istatistiki çalışmaya göre, 5 yıllık ilkokulu bitiren 484, 8 yıllık ilköğretimi bitiren 139, liseyi bitiren 69 çocuk suça karıştı.

Bursa'da, çocukların karıştığı 776 adli olayda, 164'ü kız olmak üzere bin 171 çocuk hakkında yasal işlem yapılırken, bu çocuklardan 179'u sevk edildikleri mahkemece tutuklandı.

Suç işleyen çocukların yüzde 60'ına yakınının, özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu illerinden göç eden ailelerin çocukları oldukları, tamamına yakınının da kentin varoşlarında oturdukları belirlendi.

SOKAKTA ÇALIŞAN ÇOCUKLAR SUÇA EĞİLİMLİ

Bursa Emniyet Müdürlüğü'nün çocuk suçlarına yönelik çalışmalarına eğitici olarak katılan çocuk gelişim uzmanı Emel Baygör, çocuk suçlarını önlemede, en büyük sorumluluğun ailelere düştüğünü belirtti.

Suç işleyen çocukların büyük kısmının, çok küçük yaşlardan itibaren sokakta çalıştığını anlatan Baygör, "sokakta çalışan çocuklar, suça eğilimli oluyor. Çocuklar, çalışırken duygu sömürüsü yapmayı öğreniyorlar. Bunlardan bazıları, sokakta çalışırken toplum tarafından itilip kakılıyor. Zaman zaman kötü muamelelerle karşı karşıya kalıyorlar. Bu da onlarda topluma karşı kin beslemelerine neden oluyor. Topluma karşı bu tür duygular besleyen çocuklar, her zaman potansiyel suçlu durumundadır" dedi.

23 yıllık çocuk gelişimi uzmanı olduğunu, çocuklardan önce ailelerin eğitilmelerinin büyük önem taşıdığını, deneyimleriyle gördüğünü kaydeden Baygör, ailelerden, çocuklarını sokakta çalıştırmamalarını, sürekli takip etmelerini istedi.

Bursa Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şubesi Müdürü Mehmet Yeşilkaya da, güvenlik hizmetlerinin yanı sıra suça karışan ya da sokakta çalışan çocuklar ile ailelerine yönelik eğitim hizmetleri de verdiklerini bildirdi.

Yeşilkaya, şubelerinin bünyesinde uzman personelin bulunduğunu, ayrıca çocuk gelişim uzmanı ve psikologlardan da yardım aldıklarını belirterek, suça karıştıktan sonra dışlanan çocukları yeniden topluma kazandırmayı amaçladıklarını söyledi.
Yayın tarihi: 06.06.2002
213
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.