Magazin

350 yıllık armut ağacı devrildi

350 yıllık armut ağacı devrildi

350 yıldır her türlü badireyi atlatan İskandinav ülkelerindeki en yaşlı armut ağacı, en sonunda şiddetli bir rüzgara yenik düştü.

İsveç'in başkenti Stockholm'e bir saat uzağında olan Enkoeping'de bulunan dev yaşlı armut ağacı, geçen cumartesi gecesi, şiddetli rüzgar nedeniyle kulakları sağır eden bir gürültüyle devrildi. Eivor Svantesson, bölgede birkaç gündür şiddetli rüzgarın etkili olduğunu söyledi. 1959'dan bu yana ağacın yanındaki evde yaşayan Eivor Svantesson (74), çocukluğunda dev armut ağacının dallarında oynadığını ve saklandığını, kendi çocukları ve torunlarının da aynı şekilde büyüdüğünü anlattı.

"Şimdi ortalık çok boş"
"Bütün bu bölge, bu ağaçla tanınırdı" diyen bayan Svantesson, "Şimdi ortalık çok boş" diye konuştu. Kocası Alf Svantesson ise Uppsala Üniversitesi'nden profesör Anton Nilsson'un 1989'da ağacın yaşını ölçtüğünü ve çapı 4.2, boyu 6 metre olan ağacın Danimarka, Finlandiya, İzlanda, Norveç ve İsveç'ten oluşan İskandinav ülkelerindeki türünün en yaşlı örneği olduğunu belirtti.
Yayın tarihi: 24.08.2004
231
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.