Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

35 yılda 8 bin nadide kelebek

35 yılda 8 bin nadide kelebek

Dr. Onaran'ın, 35 yılda bir araya getirdiği kelebek koleksiyonu Büyükçekmece'de sergileniyor.

İstanbul Üniversitesi (İÜ) İstanbul Tıp Fakültesi Genel Dahiliye uzmanı Dr. Oktay Onaran, 8 bin kelebekten oluşan koleksiyonunu sergiledi.

Büyükçekmece Alkent 2000 Sitesi'ndeki Club House'da açılan sergi öncesinde basın mensuplarına bilgi veren Onaran, 35 yıldır kelebek koleksiyonu yaptığını belirterek, "Özellikle Türkiye'de yaşayan kelebeklere koleksiyonumda yer vermeye çalıştım. 1984 yılında Amerika'da bulunan Amerikan Kelebek Kulübü'ne ömür boyu üyeliğim kaydedildi.

Kulübün Türkiye'den ilk ve tek üyesiyim" dedi. Onaran, kelebek koleksiyonuna başladıktan sonra 1972 yılında Uludağ'da tesadüf eseri farklı türde bir kelebek bulduğunu belirterek, "Bu kelebeğin 150 milyon yıllık geçmişe sahip olduğunu ve buzul çağında yaşadığını öğrendikten sonra kelebeğin koruma altına alınması için girişimlere başladım.

Parnasiyuss Apollo Graslinni adındaki kelebeğin koruma altına alınması için son bir yılda önemli mesafeler kaydedildi. Bu çalışmayı, Bursa Büyükşehir Belediyesi ile ortak yapıyoruz. Uzun vadede bu kelebek, Bursa'nın sembollerinden birisi olabilir" diye konuştu
(Radikal)
Yayın tarihi: 13.12.2004
299
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.