Magazin

35 yaşa kadar bir baltaya taş olmak gerek

35 yaşa kadar bir baltaya taş olmak gerek

Cahit Sıtkı Tarancı'nın şiirinde belirttiği gibi 35 yaş hayatın dönüm noktası olurken uzmanlar bu yaşa kadar hayatını düzene koyamamış, çocuk sahibi olamamış, kariyerini tamamlayamamış kişilerin artık "bir baltaya sap olamayacağını" söylüyor.

Akdeniz Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Günseli Oral, "Bunu yapmamış olan büyük duygusal yıkıntıya uğrar ve içe dönük yaşamaya başlar. Eğer herşey bu yaşa kadar düzenlenmemişse, bu yaştan sonra bir baltaya sap olmak kolay değil" dedi.

ŞANS GEREKİYOR
Türkiye gibi gelişme düzeyi düşük ülkelerde yaşayan insanların biraz "şansa" ihtiyacı olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Oral, "Türkiye'de mutsuz olmak için çok fazla uyarıcı var. Türkiye'de insanların önüne konan koşullar, engel niteliğini taşıyor. Kariyer yapmak isteyen biri sınav ve torpil gibi engellerle, evlenip çocuk sahibi olmak isteyen kişi de ekonomik zorluklarla karşılaşıyor. Eğitimde bile seçme şansı bulunmuyor. Alınan sınav puanı öğrenciyi yönlendiriyor. Dolayısıyla insanlar hayatlarını istedikleri gibi düzenleyemiyor. Bu da insanları olumsuz etkiliyor" dedi.

Ekonomik zorlukların evliliğe engel olduğu Türkiye'de, 35 yaşın altında hayatını düzene koymuş kişi sayısının çok fazla olmadığını da sözlerine ekleyen Oral, "Bunun sonucunda da Türk toplumun büyük çoğunluğu mutsuz, boşluk içinde, kendi içine dönük ve hayallerini kaybetmiş şekilde yaşıyor" diye konuştu.
(DHA)
Yayın tarihi: 15.01.2003
280
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.