Magazin

33 bin 600 km petrolsüz seyahat

33 bin 600 km petrolsüz seyahat

İki Amerikalı, bitkisel ve hayvansal yağla çalışan 1987 model araçlarıyla Alaska'dan Şili'ye 33 bin 600 km yol kat ederek, "bir damla petrol kullanmadan dünyanın en uzun yolculuğunu" yaptı.

Alaska'dan Güney Amerika'nın en uç noktasına, 16 ülkeyi geçerek 9 ayda ulaşan Seth Warren ve Tyler Bradt, "yağ-yakıtlı" yolculukları sırasında, 20 değişik noktada mola verdiler. Maceradan önce Japonya'dan aldıkları eski itfaiye aracının motorunda bitkisel ve hayvansal yağ yakabilecek şekilde değişiklik yapan ikili, yolculukları sırasında, Alaska'da balık, Meksika'da domuz yağı gibi çeşitli yerel yakıtlar kullandı.

Atık kızartma yağı bedava
Hayvansal yağ bulmakta sıkıntı çekince, kolayca bulunabilen fast-food'lardan atık kızartma yağı temin ettiklerini belirten Warren böylece depoyu bedavaya doldurduklarını söyledi. Warren "En çılgın yakıtımız işlenmemiş palmiye posasıydı. Kolombiya'da bulduk, kalın, iğrenç bir şeydi" diye konuştu.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 10.04.2007
271
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.