Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

303 metre derinlikte konser

303 metre derinlikte konser

Gürcü kökenli İngiliz şarkıcı Katie Melua, Kuzey Denizi'nde 303 metre derinlikte konser verdi. Melua, bu performansıyla Guinness Rekorlar Kitabı'na girdi.

Kuzey Denizi'nde Norveç kamu petrol şirketi Statoil'e ait Troll adlı dev petrol platformunun 303 metre derinlikteki beton ayaklarından birinde iki saat süreyle konser veren Melua, performansından sonra "Kesinlikle hayatımda yaptığım en gerçeküstü gösteri" dedi.

Tüm dünyada albümleri 5 milyondan fazla satan Batum doğumlu şarkıcının, Troll platformunda doğalgaz üretiminin başlamasının 10'uncu yıldönümü dolayısıyla verdiği ve 'dinleyici önünde su altında en derindeki konser'i platform işçileri izledi.

Askeri operasyon gibiydi
472 metre yüksekliğiyle dünyanın en büyük yapılarından olan Troll'a helikopterle gelen Melua ve 5 kişilik orkestrası, 9 dakika süren yolculuktan sonra deniz dibinde konser verecekleri noktaya indi.

Bergen kentinin 90 km açığındaki dev platformda konser verebilmek için tıbbi testlerden geçen ve hayatta kalma eğitimi verilen 22 yaşındaki şarkıcı, "Konserin ardındaki organizasyon bir askeri operasyon gibiydi" dedi. Konser, Norveç devlet televizyonu tarafından da kameraya alındı.

Platform
Kuzey Denizi'ndeki doğalgaz üretim teknolojisini, Hazar Denizi doğalgaz kaynaklarını çıkarmada da seferber eden Norveç enerji sektörünün gözbebeği Troll doğalgaz ve petrol platformuna, Bergen'den yarım saat kadar süren bir helikopter yolculuğundan sonra ulaşılıyor.

80 kadar işçinin günlük yaşamını sürdürdüğü dev platform ayrıca, insanoğlu tarafından taşınan en yüksek yapı olma özelliğini taşıyor.

Karada inşa edildikten sonra Kuzey Denizi'ne taşınan ve 70 yıllık yapı ömrüne sahip olan Troll'ün yatırım maliyeti 35.5 milyar Norveç Kronu'nu (yaklaşık 25 milyar YTL) bulmuştu.
(cnnturk.com)
155
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.