Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

30 milyona bir çocuğu gülümsetin

30 milyona bir çocuğu gülümsetin

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) Başkanı Cengiz Solakoğlu, 23 Nisan'ın bugünden itibaren eğitim seferberliğine dönüşmesini amaçladıklarını belirterek "Bugünkü eğitim düzeyi ile Türkiye'nin 15 yıl sonrasını görmemiz çok zor" uyarısında bulundu.

Solakoğlu, 8 ulusal ve 4 yerel televizyon kanalının bugün tüm gün yapacağı yayınlarda eğitime katkı ve TEGV'in 1 milyon çocuk kampanyasına destek vereceğini hatırlatarak "Tüm Türkiye'yi bugün televizyon başına ve çocuklarımızın geleceği için yapılan bu bağış kampanyasına destek olmaya davet ediyorum" dedi.

Eğitim Gönüllüleri'nin bugün henüz 200 bin çocuğa bu imkanı sağlayabildiğine dikkat çeken Solakoğlu, bir çocuğun 8-32 hafta arasında değişen bir program için vakfa maliyetinin 30 milyon lira olduğunu hatırlattı.

Her 30 milyon liranın bir çocuğun yüzünü bilginin aydınlığı ile gülümseteceğini söyleyen Solakoğlu, "23 Nisan'ı 'Eğitim seferberliği günü' ilan etmek istiyoruz. Çocuklarımız artık 23 Nisanlar'da sembolik başbakanlık koltuğuna oturtmak yerine, onların geleceğini aydınlatacak uygulamalar yapmak zorundayız. 23 Nisan'da her kesimi eğitimin kalitesini sorgulamaya davet edeceğiz ve bu bütün yıl sürecek" diye konuştu.

Türkiye'de ilk öğretim çağındaki 16 milyon çocuğa devlet bütçesinden yılda 250 dolar ayrılabildiğine dikkat çeken Solakoğlu, bu rakamın OECD ülkelerinde 3 bin 800 doların üzerinde olduğunu söyledi.

Türk toplumunun kitaba yılda sadece 3.5 dolar harcadığını belirten Solakoğlu, gelişmiş ülkelerde bu rakamın 500 dolar olduğuna işaret etti.

Solakoğlu, "Türkiye'de 400 bin kahveye karşılık sadece 131 kütüphane var. Bizim eğitim parklarımız, eğitim birimlerimiz bir nevi Cumhuriyet'in ilk nesillerini yetiştiren halk evlerinin 21'inci asır modelidir" dedi.

5 YILDA 1 MİLYON ÇOCUK

"23 Nisan'ı biz bir eğitim seferberliğine dönüştürmek istiyoruz" diyen Solakoğlu, şöyle konuştu:

"Türkiye'nin ne kadar çocuğunu bilgiyle aydınlatırsak, Türkiye'nin geleceği için o kadar önemli bir iş yapmış olacağımızın farkındayız. Bugünkü eğitim düzeyi ile 10-15 yıl sonrasını görmemiz çok zor. Dünya ile bizim aramızda bilgi seviyesinde çok ciddi uçurumlar oluşuyor.

'Bir milyon çocuk' kampanyasındaki amacımız, 6-16 yaş çocuklara, okul dışı zamanlarında eğitim parkları ve eğitim birimlerinde bilgiye nasıl ulaşacaklarını göstermek, bilginin önemini kavratmak.

Zihinsel kapasitenin artırılmasına yönelik programlarımızla, çocukların okul dışında kalan zamanlarını sokaklar yerine bilgilenmeye harcamalarını hedefliyoruz. 5 yıllık hedefimiz 1 milyon çocuk."

Davranış değişimi ölçülecek

Eğitim Gönüllüleri'nin hesap verilebilirlik, şeffaflık ve dürüstlük üzerinde önemle durduğunu söyleyen TEGV Başkanı Cengiz Solakoğlu, vakfın eğitim birimlerinde eğitilen çocukların davranışlarındaki değişimi de ölçmeye başlayacaklarını belirtti.

Uygulamanın altı ay içinde başlayacağını belirten Solakoğlu, şöyle konuştu:

"Çocuklarımıza verdiğimiz bilgileri ölçme-değerlendirmeye başlıyoruz. Önümüzdeki altı ay içinde uygulamaya başlayacağımız ölçme-değerlendirme sistemiyle çocuklarımızdaki davranış değişikliğini ölçüp, onlara olan katkılarımızı da toplumla paylaşacağız. Bu sistemi de zaman zaman bağımsız bir kuruluşa denetleteceğiz."

Cengiz Solakoğlu, "Çocuğunuza en iyi okullardan diploma aldırabilirsiniz, ama o çocuğun mutluluğu yaşadığı toplumun eğitim düzeniyle doğru orantılı olacak. Batıyla aramızdaki eğitim seviyesi farkını kapatamazsak, bugün çektiğimiz sıkıntıların büyük bölümü çocuklarımıza devrolacak" diye konuştu.
212
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.