Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

30 geç bir yaş değil

30 geç bir yaş değil

Mankenler, Deniz Akkaya'nın "30 yaşına girdim. Kendimi yaşlı buluyorum. Bu yaştan sonra podyuma dönmeyi düşünmüyorum" sözlerini değerlendirdi. 'Eski' meslektaşları Akkaya ile aynı görüşü paylaşmadı.

Deniz Akkaya'nın geçen hafta yaptığı "30 yaşına girdim. Kendimi yaşlı buluyorum. Bu yaştan sonra podyuma dönmeyi düşünmüyorum" sözleri podyum dünyasını ikiye böldü. Bazı manken ve modeller 30 yaşın mankenlik için sınır olmadığını, vücut hatları el verdiği sürece mesleğin yapılabileceğini söyledi, kimiyse her şeyi tadında bırakmak ve yeni nesillere yol vermek gerektiğine dikkat çekti. İşte görüşler:

DENİZ PULAŞ
'Gece kıyafetleri 20'lik kızlarda iyi durmuyor'
30, geç bir yaş değil. Ben 40 yaşındayım, hâlâ defilelerde takdir topluyorum. Bence defileler için 25'in üstünde olmak daha avantajlı, çünkü elbiseyi daha iyi taşıyorsunuz. 20'lik kızlar gelişmiş olmadığı için gece kıyafetleri üzerlerinde iyi durmuyor. Annelerinin kıyafetlerini taşıyorlar gibi oluyor.
Firmalar da genelde tecrübeli isimleri seçiyor. Ben 40 yaşında bir mayo defilesine gönül rahatlığıyla çıkamam, ama hazır giyim ve abiye kıyafetlerde sorun olmaz. 30 yaş sonrası fotomodellik için sorun olur ama mankenlik için değil. 20 yıl oldu; benim de bırakma zamanım geldi. Sadece Yıldırım Mayruk için ve Ankara Moda günlerinde defileye çıkacağım.

EBRU GÜZEL
'Bunu söyleyenler deforme olanlar'
Yurtdışına bakarsak vücut deforme değilse 30 değil, 40 yaşına kadar mankenlik yapanları görüyoruz. Türk kadınları basen ve göbek bölgesine kilo almaya müsait olduğu için 30'larına geldiklerinde vücutları bozuluyor.
Bu benim için söz konusu değil. 31 yaşındayım, nadir olarak podyuma çıkıyorum. "Son defilem, bu işi bırakıyorum" sözleri bana çok saçma geliyor. Bu sözleri söyleyenler deforme olmuş arkadaşlar zaten. İsteseler de podyuma dönemezler. Başak Gürsoy 50 yaşında Yıldırım Mayruk'un defilesine çıkıyorsa ben de çıkabilirim. Deniz Pulaş ilerleyen yaşına ve çocuk doğurmasına rağmen podyumlardaki en iyi örnektir.

SEMA ŞİMŞEK
'Ömrümün sonuna kadar yapacağım'
Eğer kendini yıpranmış ve yaşlı hissediyorsan bırakırsın. Bana sorarsanız "30 yaşındayım" sözü bahane. Sporunuzu düzgün yaparsanız, hâlâ fit bir vücuda sahipseniz, hâlâ bu işten zevk alıyorsanız 30 geç bir yaş değil. Deniz Pulaş hâlâbu işi yapıyor. Ben ömrümün sonuna kadar defileye çıkmak isterim. Beni kabul ettikleri sürece 2-3 yılda bir de olsa defileye çıkacağım.

EBRU ŞALLI
'Kişiye göre değişir'
Deniz Akkaya podyumu bırakalı aslında çok uzun zaman oluyor. Mankenliği erken bıraktı. Bazıları 35-40 yaşına kadar yapıyor. Bazıları 20-25 yaşında bırakıyor. Kimisi evleniyor bırakıyor. Bu kişiye ve şartlara göre değişiyor. 30 yaş podyuma çıkmak için yaşlı değil. İyi bir vücuda sahipsen podyuma çıkmamak için bir neden yok.

ECE GÜRSEL
'Yaş sınırı olamaz'
Kesinlikle 30 yaş bir sınır olamaz. Önümüzde bir Deniz Pulaş örneği var. Onun dışında 30'unu geçmiş ve hâlâ podyuma çıkan birçok manken var. Nigar Talibova, Doğa Bekleriz, Ece Sükan, Sema Şimşek gibi hâlâ çok iyi fiziğe sahip, işini iyi yapan arkadaşlarımız bunlar. Önemli olan kendine ve fiziğine iyi bakmak.

NEFİSE KARATAY
'Tadında bırakmalı'
İnsanın en verimli yaşı 20-30 yaş arasıdır. 30'undan sonra devam edenler var. Yaşı çok küçük gösterenler de var, vücudu hâlâ fit olanlar da... Ama bence bir şeyi tadında bırakmak gerekiyor. Çünkü 16-17 yaşlarında yeni mankenler geliyor. Ben iki yıldır mankenlik yapmıyorum. Oyunculuğu çok sevdiğim için podyumu bıraktım.

TÜLİN ŞAHİN
'Heyecanıma bağlı'
Deniz Akkaya bence hoş bir kadın. Mankenliği erken bıraktığını düşünüyorum. Dünya çapında birçok model var 30 yaşını geçmesine rağmen podyumlarda olan... Naomi Campbell, Eva Herzigova birer örnek. 27 yaşındayım. Kendime öyle bir yaş sınırı koymadım. Fiziğim el verdiği, heyecanım sürdüğü sürece mankenlik yapacağım.
(Milliyet)
287
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.