Magazin

30 bin mark'ı tuvalete attı

30 bin mark'ı tuvalete attı

Almanya'da bir emekli artık hiçbir değeri olmadığını düşündüğü 30 bin Alman Markı'nı tuvalete attı.

Almanya'nın Avrupa Birliği ortak para birimi euro'ya geçmesi ardından tedavülden kalkan Alman Mark'larını evinde saklayan emeklinin tuvalete attığı paralar kanalizasyon borusunu tıkadı.

Farkında değildim
Durumun ortaya çıkması üzerine eve çağırılan tesisatçı, 64 yaşındaki emeklinin paralarını tıkanan kanalizasyon sisteminden çıkarmayı başardı.

Emekli Alman, 30 bin Alman Markı'nı bankalarda yaklaşık 15 bin Euro'yla değiştirebileceğinin farkında olmadığını söyledi.

Kanalizasyondan bankaya
Yaşlı Alman, kanalizasyon borusundan çıkarılan parayı daha sonra Kiel kentinde bir bankaya götürdü. Banka yetkilileri, emekli Alman'ın biriktirdiği 30 bin Alman Markı'nın karşılığında kendisine bir kredi hesabı açtılar.

Almanya'da euro, 2002 yılından itibaren Alman Markı'nın yerine kullanılmaya başlanmıştı. Ancak ülkedeki bankalar, hâlâ eski banknotları yeni para birimi euro ile değiştiriyorlar.

Dikkatsizliği nedeniyle neredeyse biriktirdiği parayı kaybetmek üzere olan emekli Alman'ın evinde, 30 bin Alman Markı ve yaklaşık 14 bin euro daha bulunduğu belirlendi.
(BBC TÜRKÇE)
Yayın tarihi: 21.04.2006
186
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.