Magazin

3 yıl koruyan doğum kontrol yöntemi

3 yıl koruyan doğum kontrol yöntemi

Yumurtlamayı engelleyen progesteron hormonu salgılayan mucizevi çubuk Türkiye'de satışa sunuldu. Cinselliği etkilemeyen yöntem, cilt altına uygulanıyor ve 2 milimetrelik bir implant.

Dün yeni bir doğum kontrol yöntemi tanıtıldı. Kolay uygulanan, güvenilir, yan etkisi az, ekonomik ve cinselliği etkilemeyen bu doğum kontrol yöntemi, cilt altına uygulanan, 4 santim boyunda, 2 milimetre eninde bir implantan ibaret.

Dünyada bir milyondan fazla kadının kullandığı, 3 yıl etkili cilt altı istenmeyen gebeliklerden korunma implantı Türkiye'de de satışa sunuldu. Kolda cilt altına uygulanan, 4 santim boyunda, 2 milimetre enindeki implant, yumurtlamayı engelleyen progesteron hormonu salgılıyor, rahim ağzı salgısının yoğunluğunu artırarak rahme sperm girişini engelliyor. İmplant, 232 milyon liradan eczanelerde reçeteyle satılmaya başlandı.

Organon İlaç Firması'nın dün Ritz Carlton Otel'de düzenlediği tanıtım toplantısına oyuncu Pınar Altuğ ile Hacettepe Tıp Fakültesi Hastalıkları ve Doğum Kliniği uzmanlarından Prof. Dr. Timur Gürgan katıldı. Prof. Dr. Gürgan, kolay uygulanan, güvenilir, yan etkisi az, ekonomik, kolay ulaşılabilir, geri dönüşebilir etkili, cinselliği etkilemeyen doğum kontrol yöntemlerinin ''etkin yöntemler'' olduğunu söyledi.

Türkiye'de hala geri çekme yönteminin yaygın olarak kullanıldığını belirten Prof. Dr. Gürgan, ''Rahim içi araç, hap, sterilizasyon (kadında tüplerin, erkekte kanalların bağlanması) gibi yöntemler Türkiye'de pek tercih edilmiyor'' dedi. Progesteron içeren implantın, uygulandıktan 8 saat sonra korunmayı başlattığını belirten Prof. Dr. Gürgan, kullanıcının istediği zaman çıkarabileceğini ve kısa süre sonra hamile kalabileceğini söyledi. İmplantın doğum kontrol haplarıyla alınan günlük hormon miktarının yaklaşık yüzde 25'i oranında hormon salgıladığını anlatan Prof. Dr. Gürgan, implantı kullanan 2 bin 300'ün üzerinde kadının 73 binden fazla adet döngüsü boyunca hiç gebeliğe rastlanmadığını söyledi. Prof. Dr. Gürgan, yöntemin adet düzenini değiştirme, başağrısı, akne gibi yan etkilere yol açabileceğini belirtti.

Altuğ da oyunculuk ve program sunuculuğundan fırsat bulursa çocuk sahibi olmayı ''temenni'' ettiğini söyledi ancak Prof. Dr. Gürgan'a yöntemle ilgili sorular yöneltti.

1 dakikada uygulanıyor
İmplant doktor tarafından uygulanırken önce takılacağı kolun üzerine lokal anestezi yapılıyor. Aplikatör içindeki implant kol altına yerleştiriliyor. Bütün bu işlem bir dakika sürüyor. Çıkarılması işlemi için yine lokal anestezi uygulandıktan sonra 2 milimetrelik kesi yapılıyor ve implant çekiliyor. İmplant çıkarıldıktan sonra da hamile kalma olasılığı, implant öncesiyle aynı oluyor.

İmplant, 35 yaşın üzerindeki, sigara kullanan, bebek emziren kadınlara da doğumdan 6 hafta sonra güvenle takılabiliyor.

İmplant, Organon tarafından 12 yıl süren araştırmalar sonucu geliştirildi.

Şimdiye kadar bildirilmiş en yüksek koruma başarısına sahip olduğu belirtilen implant reçete ile satılıyor. İmplantın geliştirilmesi için firma 300 milyon dolar (yaklaşık 500 trilyon lira) harcadı. İmplant, 232 milyon liradan eczanelerde reçeteyle satılmaya başlandı.

(Hürriyet)
Yayın tarihi: 17.10.2002
170
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.