Magazin

24 dizisi özür diledi

24 dizisi özür diledi

24 dizisinin son bölümünde, "Amacımız kimseyi incitmek değil" yönünde bir açıklama koydu.

Fox televizyonunda yayınlanan 24 dizisinde bu sezon, bir Türk ailenin ABD'de planladığı terörist faaliyetleri konu alınıyor. Türklerin terörist olarak gösterilmesine eleştiriler yağmıştı.

Gelen tepkilerin ardından dizinin bu hafta yayımlanan son bölümünde "Amacımız kimseyi incitmek değil" yönünde bir açıklama koydu. ABD'de yaşayan Türkler ise bu durumu "dolaylı bir özür" olarak niteledi ve yeterli bulmadı.

Eleştiri yağdı
Dizinin ilk bölümünün yayımlanmasının ardından Türk-Amerikan Dernekleri Asamblesi (ATAA), Fox televizyonuna bir mektup göndererek Türklerin hedef alınmasını eleştirmişti. ABD'de yaşayan Türk toplumu, Fox televizyonunu mektup ve faks yağmuruna tutarken, Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Faruk Loğoğlu da, bir mektupla bu televizyonun üst düzey yetkililerini, Türklerin yanlış tanıtıldığı ve hedef gösterildiği yönünde uyarmıştı.

'Töre cinayeti' abartması
NBC televizyonunda, Beyaz Saray'ı konu alan West Wing dizisinin son bölümünde de, bir Türk kızının evlilik dışı ilişki kurduğu için kafası kesilerek idama mahkum edilmesinin ardından, ABD Başkanı devreye girerek Türk kızını kurtarmaya çalışıyor.

Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Faruk Loğoğlu, NBC yetkililerine de bu durumu eleştiren bir mektup göndermişti. ATAA Başkanı Cengiz de NBC yetkililerine bir mektup yazmış, ABD'deki yaşayan Türkler, Fox televizyonuna olduğu gibi NBC'ye de protesto mesajları göndermişti.
Yayın tarihi: 09.02.2005
333
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.