Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

21'inci yüzyılın meslekleri

21'inci yüzyılın meslekleri

Gazetecilik, bilgisayar, müzik, turizm, dans, sinema, sporculuk, uzay bilimleri, mühendislik, bankacılık, borsa uzmanlığı, kargoculuk. İşte geleceğin meslekleri.

21. Yüzyıl'ın gözde mesleklerini sıralandı: Gazetecilik, sporculuk, müzik, sinema, dans, turizm, mühendislik, bankacılık, borsa uzmanlığı, kargoculuk, uzay bilimleri.

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) İletişim Koordinatörü Hilal Ünalmış Duda, Türkiye'deki üniversitelerde 550 meslek dalında eğitim verildiğini söyledi.

Cam Piramit Konferans Salonu'nda organize edilen "2. Uluslararası Yükseköğrenim Günleri" kapsamında düzenlenen "21. Yüzyıl'ın Meslekleri" konulu konferansta konuşan Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) İletişim Koordinatörü Hilal Ünalmış Duda, dünyada bin civarında meslek dalı olduğunu, ama Türkiye'deki üniversitelerde 550 meslek dalında eğitim verilidiğini söyledi.

Türkiye'de henüz bilinmeyen meslekler olduğunu kaydeden Duda, "Bu meslekler bilindikçe üniversitelerimizde de o mesleklerin eğitimi verilecek. Şu anda mevcut 550 meslek dalında üniversitelerimiz 2 ile 7 yıl arasında eğitim vermektedir" dedi.

Geleceğin meslekleri arasında gazeteciliği de gösteren Duda, gelecekteki gazetecinin dijital fotoğraf makinesinden, portatif uydu antenine, cep telefonuna, bilgisayara ve tüm aletlerini şarj edebilecek makineye sahip olacağını anlattı.

21. Yüzyıl'da bütün çocukların çok iyi bilgisayar kullanacağına dikkati çeken Duda, şunları söyledi:

"Bilgisayar CD'leri hayatımıza çok girdi. CD'ler kütüphanelerden evlere kadar her alanda kullanılmaktadır. Bilgisayarı bütün çocuklar çok iyi kullanacaktır.

Geleceğin meslekleri arasında spor da büyük yer tutmaktadır. Spor, sadece fiziksel hareketler olarak değil, profesyonel bir meslek olarak da hayatımızda yer alacaktır.

21. Yüzyıl uzağ çağı olacak. Uzay ile ilgili her meslek gözde olacak. Sanat dalları 21. Yüzyıl'da da vazgeçilmez olacaktır. Müzik, sinema, dans 21. Yüzyıl'da çok önemli meslekler arasında yerini alacaktır."

Turizm yüzyılın gözde mesleği

Hilal Ünalmış Duda, gelecekte parası olan herkesin seyahat edeceğini ve dünyayı gezmek isteyeceğini belirterek, "Turizm 21. Yüzyıl'ın gözde mesleği olacaktır. Turizmde çok geniş alanda çalışma olanağı bulunacak. Turizm ile birlikte insan kaynakları yönetimi de geleceğin meslekleri arasında olacaktır. Bunların arasında bankacılık, borsa çok önemli meslek dalları arasında bulunacak. Çünkü paranın iyi yönetilmesi gerekiyor" diye konuştu.

Mühendisliğin insanlığın varlığından beri olduğuna işaret eden Duda, 21. Yüzyıl'da da mühendisliğin gözde meslekler arasında yerini alacağını, hayatımıza yeni mühendislik dallarının gireceğini belirtti.

Duda, 21. Yüzyıl'ın en önemli meslekleri arasında taşımacılığın da olacağını ifade ederek, kargoculuğun çok gelişme göstereceğini, deniz ve hava kargoculuğunun tüm dünyada yayılacağını sözlerine ekledi.
428
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.