Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

21. yüzyılın Mozart'ı

21. yüzyılın Mozart'ı

New York'taki ünlü Julliard School'da eğitim gören ve henüz 12 yaşında olmasına rağmen 5 senfoni besteleyen Jay Greenberg, son 200 yılın en büyük müzik yeteneği ve bestecisi olarak nitelendiriliyor.

Jay Gleenberg henüz 12 yaşında. Onu diğer yaşıtlarından ayıran özelliği ise şu ana kadar beş senfoni bestelemiş olması. Öyle ki; Greenberg'in pek çok eseri şimdiden ABD'nin önde gelen orkestraları tarafından seslendirilmiş. Sadece birkaç saat içinde bestelediği "The Storm - Fırtına" isimli eseri Connecticut'ta New Haven Symphony orkestrası tarafından çalınmış.

Dil bilimci baba, ressam anne
Gleenberg'in bu inanılmaz yeteğine karşın, anne ve babasının müzikle profesyonel anlamda bir ilgisi yok. Babası Robert Greenberg, Slav dilleri konusunda çalışan ve 36 yaşında gözleri kör olan bir dil bilimci. İsrail doğumlu annesi Orna ise ressam.

Adam olacak çocuk...
Henüz iki yaşında yazmaya başlayan Jay'in müzik tutkusu daha küçük yaşlarda kendini göstermeye başlamış. Annesinin anlattığına göre küçükken Jay, ilk iş olarak bir çello resmi çizmiş ve kendisine bir çello alınmasını istemiş. Üç yaşından itibaren bu enstrümanı çalmaya başlayan Greenberg, müziklerini bir ölçüde notaya aktarmaya da başlamış. Kısa süre sonra ise beste yapar hale gelmiş.

Julliard'da burslu okuyor
10 yaşında tam burslu olarak dünyanın en meşhur konservatuarlarından Julliard'da eğitime başlayan Greenberg, 11 yaşına geldiğinde ise konservatuarın üçüncü sınıfındaki öğrencilerle müzik teorisi üzerine çalışmalara başlamış. Aynı zamanda başka bir okulda lise eğitimi gören Greenberg'in bu okulu da 14 yaşında bitireceği belirtiliyor.

'Dehalarla aynı seviyede'
CBS News televizyonuna konuşan besteci Sam Zyman, müzik teorisi hakkında ders verdiği Greenberg'i beste yapma konusunda tarihte rastlanılan en harika yeteneklerden biri olarak niteliyor ve Mozart, Mendelssohn ve Saint-Sans ile mukayese ediyor.

25 dakikada beste
Greenberg'in, herkesin gözü önünde 25 dakika gibi kısa bir süre içinde bir piyano sonatı besteleyebileceğini ve bu sonatın bir şaheser niteliğinde olacağını söyleyen Zyman, onun hakkındaki görüşlerinin subjektif bir değerlendirme olmayıp somut bir gerçek olduğunu ifade ediyor.

'Yazılı olarak beynime geliyor'
CBS'e konuşan Greenberg ise nasıl olduğunu bilmediği bir şekilde müziğin adeta yazılı olarak beynine geldiğini ve kafasında bu müziğin bir orkestra gibi çalındığını ifade ediyor. Genç müzisyen, kafasındaki müziğin sıklıkla aynı anda birden fazla besteyi içerdiğini ifade ederken, çok kanallı olarak tarif ettiği beyninin aynı anda iki ya da üç farklı müziğin üstesinden gelebildiğini kaydediyor.

En yetenekli bestecilerin bile hayatları boyunca sadece beş ya da altı senfoni besteleyebildiği düşünüldüğünde, Greenberg'in henüz 12 yaşındayken beş senfoni bestelemiş olması, onun ne kadar yetenekli olduğunu gözler önüne seriyor.
Yayın tarihi: 29.11.2004
516
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.