Magazin

21. yüzyıl kölesi Mende

21. yüzyıl kölesi Mende

13 yaşında kaçırılarak satılan, en son Londra'da Sudanlı bir diplomatın evinde çalıştırılan 25 yaşındaki Mende Nazer, kölelik hikayesini yazdı.

Sudan'daki kabilesinden bir baskınla kaçırılarak, Britanya'da yıllarca köle olarak çalıştırılan kadın, şimdi yazar... Ailesinden zorla koparılan Mende Nazer, Londra'da Sudanlı bir diplomatın evinde bedava çalıştı, evden kaçtı, Britanya'dan sığınma hakkı kazanmak için büyük mücadele verdi. Almanya'da yayımlanan ve şimdi de Britanya'da piyasaya çıkacak olan 'Köle' adlı kitabında Nazer, Sudan'daki Nuba dağlarından Londra'ya uzanan serüvenini anlatıyor.

Bir grup 'atlı' tarafından 13 yaşında kaçırılarak, başkent Hartum'a götürülen küçük kız, burada kendisini döven ve kulübeye kilitleyen bir kadına satıldı. Bir süre para almadan çalıştığı zengin evlerinde kötü muamele ve dayakla karşılaştı. İddialarına göre daha sonra Londra'ya gönderilen Nazer, burada Sudanlı üst düzey bir diplomatın lüks evinde, bedava çalıştırılarak kölelik yaptı.

Sudan'ın Britanya Büyükelçiliği ise Nazer'in anlattıklarını reddediyor. Londra'nın Willesden Green bölgesindeki evinde Nazer'i parasız çalıştıran diplomat Abdül el Kronky, Nazer'in evde çocuk bakıcısı olarak çalıştığını ve ayrılmakta özgür olduğunu söylüyor. 12 yıl önce koparıldığı ailesini hiç görmeyen 25 yaşındaki Nazer, Batı'nın Sudan'a köleliği durdurması için baskı yapmasını istiyor.

Modern dünyada da süren kölelik karşıtı mücadele yürütenler, dünya çapında 20 milyon kişinin zorla çalıştırıldığını belirtiyor. Ayrıca Nazer Mende adına uluslararası bir kampanya sürdürülüyor. Sudanlı kadının destekçileri, mendenazer.org adresli web sitesinden seslerini duyuruyor.
Yayın tarihi: 16.01.2004
456
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.