Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

2050'de yaşlı sayısı gençleri geçecek

2050'de yaşlı sayısı gençleri geçecek

Yaşlanan nüfus ve yarattığı sorunları görüşmek ve bunlara çözüm üretmek üzere BM Dünya Yaşlılık Asamblesi Madrid'te toplandı. BM'nin rakamlarına göre insanlık tarihinde ilk kez 2050 yılında, yaşı 60'ın üzerindeki yaşlıların sayısı, yaşı 15'in altındaki çocuk ve gençlerin sayısını geçecek.

Dün 64'üncü yaşını kutlayan BM Genel Sekreteri Kofi Annan, BM İkinci Dünya Yaşlılık Asamblesi'ni ünlü pop grubu Beatles'dan yaptığı bir alıntıyla açtı.

Kofi Annan, "Bugün 64'üme girdim. Bu nedenle Beatles'ın şarkısından alıntı yapıp, tüm yaşlılar adına sormak istiyorum:

"Will you still need me, will you still feed me, when I'm 64?" (64 olduğumda, hala bana ihtiyacın olacak mı, hala beni besleyecek misin?)

Sorduğu sorunun cevabını kendisi veren Annan, "Eminim cevap evettir" deyince salonda büyük bir alkış koptu.

Yaşlı nüfusun, yani yaşı 60'ın üzerinde olanların sayısı dünya çapında yılda ortalama yüzde 2 artıyor. Ve insanlık tarihinde ilk kez 2050 yılında 60 yaşındakilerin sayısı, çocukların sayısını geçecek.

Doğum kontrolü sayesinde doğumların aşağıya çekilmesi ve insan ömrünün uzamasıyla ortaya çıkan nüfusun yaşlanması sorunu, yatırımları, tasarrufları, tüketimi, iş gücünü, vergilendirmeyi, sağlık ve yaşlılık hizmetlerini, yani sosyal ve ekonomik yapıyı etkileyecek. 160 ülke ve örgütten temsilcilerin katıldığı ve bir hafta sürecek toplantıda yaşlılık sorunları, sosyal ve sağlık hakları, yaşlılara yönelik ayrım ve tacizlerin giderilmesinin yolları aranacak.

YENİ NÜFUS YAPISI

Zirveye ev sahipliği yapan İspanya'nın Başbakanı Jose Maria Aznar ise hükümetlerin, yaşlılar için esnek iş saatleri yaratarak bu potansiyelden yararlanıp, yeni nüfus yapısının oluşturacağı masrafları azaltabileceğine işaret etti.

Giderek yaşlanan nüfusun sadece gelişmiş değil, gelişmekte olan ülkeler için de sorun yarattığına işaret edildi. Her ne kadar şimdilik gelişmekte olan ülkelerde yaşlıların oranı az olsa bile gelişmiş ülkelerden daha hızlı bir şekilde yaşlıların sayısı artıyor.

Asamble, "tüm yaştakiler için bir toplum yaratılmasını öngören" 50 sayfalık eylem planının kabul edilmesiyle son bulacak.
219
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.