Magazin

2023 yılına mektuplar

2023 yılına mektuplar

Elektronik posta aracılığıyla haberleşmenin giderek yaygınlaştığı günümüzde, PTT Genel Müdürlüğü, "2023 Yılına Mektup" kampanyası düzenleyerek haberleşmede nostalji rüzgarı estirmeyi amaçlıyor. 23 Ekim 1986 tarihinde düzenlenen "2000 Yılına Mektup" kampanyasının benzeri, 23 Nisan 2002'de başlatılacak.

Anne, babasına, arkadaşına, sevgilisine veya bir devlet büyüğüne söylemek isteyip de söyleyemediği bir şeyler olan ya da ilginç bir mektup ile onları şaşırtmak isteyen herkes, PTT Genel Müdürlüğü'nün "2023 Yılına Mektup Kampanyası"ndan yararlanabilir.

Toplumda mektup yazma alışkanlığını yaymak ve "mektup" kavramını canlı tutmak amacıyla düzenlenecek kampanya kapsamında, vatandaşlar; aile fertlerine, arkadaşlarına, sevgililerine, devlet büyüklerine ulaştırılmak üzere mektup yazarak, çeşitli konulardaki düşüncelerini dile getirecekler.

Kampanya için, 29 Ekim 2002 tarihine kadar gönderilecek mektuplar,Türkiye genelindeki PTT merkezlerinde toplanacak, daha sonra da özel kutularda saklanmak üzere Değerli Kağıtlar Depo Müdürlüğü'ne gönderilecek.

Mektuplar, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100'üncü yıldönümü olan 29 Ekim 2023 tarihinde dağıtılmaya başlanacak.

Kampanya için sadece yurtiçinde teslim edilmek üzere PTT merkezlerinde satışa sunulan zarflar, 2 milyon lira karşılığında satılacak.

Mektup zarfları satılırken beraberinde 1 adet "geri alma ve adres değiştirme" kartı verilecek, teslim tarihine kadar olabilecek değişiklikler, bu kartların boş yerleri doldurularak postaya verilmek suretiyle yapılacak.

Mektubun gönderildiği kişi ölmüşse mektup, ölen kişinin mirasçılarından birisine teslim edilecek. Mirasçı bulunamazsa veya mektubu almayı kabul etmezse mektup, göndericinin adresine geri gönderilecek. Gönderici de bulunamazsa mektupla ilgili nasıl bir işlemyapılacağına, 1 yıllık yasal bekleme süresinin bitiminde karar verilecek.

Öte yandan, yetkililer, mektupların kayıtlı gönderi olarak postalanacağını, bu nedenle, daha önce düzenlenen kampanyada bazı mektupların kaybolması nedeniyle yaşanan sıkıntıların bu kampanyada yaşanmayacağını belirttiler. Yetkililer, talep olması halinde, kampanyanın süresinin uzatılabileceğini de kaydettiler.
Yayın tarihi: 26.02.2002
177
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.