Magazin

2005'in en iyi filmi Duvara Karşı

2005'in en iyi filmi Duvara Karşı

Newsweek Dergisi, 2005'in en iyi 10 filmini belirledi. Ünlü film eleştirmeni David Ansen'in oluşturduğu listenin zirvesinde, Fatih Akın'ın 'Duvara Karşı'sı var.

Filmden görüntüler sağda

ABD'nin en saygın dergilerinden Newsweek, 2005 yılının en iyi 10 filmi listesinde ilk sıraya Fatih Akın'ın yönettiği 'Duvara Karşı'yı layık gördü.

Ünlü film eleştirmeni David Ansen'in belirlediği listede Türk yönetmen Akın'ın filmi; "Aşk sayesinde değişim yaşayan iki kayıp Türk'ün hikayesini anlatan sert bir Alman başyapıtı" olarak tanımlandı.

2005 yılının sinema açısından genel bir değerlendirmesini yapan Ansen, bu yılın Hollywood açısından kötü geçtiğini, ancak bağımsız Amerikan sineması ve Avrupa'nın çıkış yaşadığını yazdı. Ansen'in listesinde ikici sırada ABD'li yönetmen George Clooney'in Altın Küre ödüllerinde 'En İyi Film' dalında aday olan, "Good Night, Good Luck" adlı filmi yer aldı.

ZİRVEDEKİ 10
1. Duvara Karşı
2. Good Night, Good Luck
3. Kings and Queen
4. Brokeback Mountain
5. The Best Of Youth
6. Capote
7. Cache
8. Munich
9. The Squid and The Whale
10. A History of Violence
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 28.12.2005
422
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.