Magazin

2004'ün şampiyonu Shrek 2

2004'ün şampiyonu Shrek 2

Geride bıraktığımız 2004 yılının en çok izlenen filmi, bir sevgi hikayesini konu alan sevimli animasyon "Shrek 2" oldu.

İnternet'teki "boxoffice" sitelerinin verilerine göre, 2004 sevimli yeşil canavar Shrek'in yılı oldu. İngilizce seslendirmesini Mike Myers'in yaptığı yüzü çirkin, kalbi güzel mi güzel Shrek'i, Türk izleyicisi Okan Bayülgen'in başarılı dublajıyla seyretti.

436 milyon dolarlık hasılat
Film, tamı tamına 436 milyon dolar gişe hasılatı elde ederken, dünyanın dört bir yanındaki çocukların yanı sıra yetişkinler de çok şey öğreten bu sevgi hikayesini hem gülümseyerek, hem de gözlerinde yaşlarla izledi. Bugüne kadar çevrilen animasyonlar arasında en çok gişe hasılatı elde etme unvanını da elinde bulunduran "Shrek", aynı zamanda tüm zamanların en çok izlenen filmleri arasında da üçüncü sırada.

'Örümcek Adam' paraya tırmandı
Her ne kadar devam filmlerinin başarısı tartışılsa da hiç kuşkusuz "Örümcek Adam" bu tartışmanın dışında kalıyor. İlkinin kazandığı büyük başarının ardından genç aktör Tobey Maguire'ın yeniden "Örümcek Adam" kostümünü giyerek duvarlara tırmanıp tavanlardan sarktığı film 373 milyon dolarlık gişe hasılatına imza attı. ikinciliği bileğinin hakkıyla elde eden filmin daha ikincisi vizyondayken Sony Pictures üçüncü yapımın 2007 yılında çekileceğini açıkladı.

Mel Gibson da sevinenlerden
Daha çekimlerine başlanmadan tüm dünyada tartışmalar yaratan "Tutku: İsa'nın Çilesi-The Passion of the Christ", 2004 yılının en çok izlenen üçüncü filmi oldu. Yapımcısı ve yönetmeni Mel Gibson'ı eğlence dünyasının en çok kazanan ismi koltuğuna da oturtan yapımda, Hazreti İsa'nın son günleri konu edildi.

Şiddet öğeleri barındırdığı için Türkiye ve tüm dünyada 16 yaşından küçüklerin izlenmesi yasak olan film, küçükler seyretmese de 370 milyon dolar hasılata imza attı.

İşte 2004 yılının en çok izlenen 10 filmi, yönetmenleri ve hasılatları:

1- Shrek-2 (Andrew Adamson-Kelly Ashbury): 436 milyon dolar
2- Örümcek Adam-2 (Sam Raimi): 373 milyon dolar
3- Tutku: İsa'nın Çilesi (Mel Gibson): 370 milyon dolar
4- Harry Potter ve Azkaban Tutsağı (Alfonso Cuaron): 249 milyon dolar.
5- The Incredibles (Brad Bird): 214 milyon dolar
6- Yarından Sonra (Roland Emerich): 186 milyon dolar
7- Medusa Darbesi (Paul Greengrass): 175 milyon dolar
8- Köpekbalığı Hikayesi: (Bibo Bergeron-Vicky Jenson): 154 milyon dolar
9- Ben Robot (Alex Proyas): 144 milyon dolar
10- Truva (Wolfgang Peterson): 133 milyon dolar.
Yayın tarihi: 02.01.2005
383
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.