Magazin

2004 yılının fotoğrafı

2004 yılının fotoğrafı

Güneydoğu Asya'yı vuran tsunami felaketi sonrasında çekilen fotoğraf Hintli foto muhabiri Arko Datta'ya birincilik getirdi.

2004 Dünya Basın Fotoğrafı Yarışması'nda birinciliği kazanan Reuters foto muhabirlerinden Datta, 28 Aralık'ta Hindistan'da çekilen fotoğrafıyla 69 bin kişiyi geride bırakmaya başardı. Fotoğrafçı Datta, 10 bin Euro'luk para ödülünün de sahibi oldu.


Güçlü ve basit bir kompozisyon
Dünya Basın Fotoğrafı Jürisi'nin Başkanı Diego Goldberg, 'İyi bir fotoğraf doğanın kükremesini ve yas tutmanın sessizliğini verebilir. Büyük olayları bazen küçük detaylarla anlatmak mümkündür. Yüzlerce ceset ve yıkımı göstermek yerine güçlü ama basit bir kompozisyon seçmiş' dedi.

69 bin fotoğraf
Yarışmaya bu yıl 123 ülkeden 4266 foto muhabiri, 69 bin 190 fotoğrafla katıldı. Bu sayı, bugüne kadar gönderilen en yüksek miktarı oluşturdu.


59 muhabir ödül aldı
Yarışmada, en iyi basın fotoğrafı dışında 10 ayrı dalda daha ödül verildi ve bu dallarda 24 ülkeden 59 foto muhabiri ödüle layık görüldü. Yarışmada bu yıl ilk kez yalnızca dijital makinelerle çekilmiş resimler değerlendirmeye alındı.
Yayın tarihi: 12.02.2005
276
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.