Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

2003'ün 'en çok satan' kitapları

2003'ün 'en çok satan' kitapları

Türkiye'de 2003 yılında 735 kuruluştan, 5 bin 705 kitap yayımlandı. Umberto Eco'nun 'Baudolino', Orhan Pamuk'un 'İstanbul: Hatıralar ve Şehir' ile Tuna Kiremitçi'nin 'Git Kendini Çok Sevdirmeden' adlı yapıtları '2003'ün çok satanları' listesinin başında.

2003 yılında kitap yayımlayan kuruluş sayısı 735, yayımlanan kitap sayısı ise 5 bin 705 oldu. Çeviri kitap adedinin 1536'ya ulaştığı 2003'te, telif yapıt sayısı 4 bin 169 olarak belirlendi. Geçen yıl en fazla kitap Yapı Kredi, Alfa, İnkılap, İletişim, İş Bankası, Timaş, Can, Epsilon, Doğan ve İthaki Kitabevleri'nden çıktı. En çok yayımın edebiyat, tarih ve çocuk türlerinde yapıldığı 2003'te ortalama kitap fiyatı, 11 milyon 970 bin 810 TL olarak hesaplandı.

Baudolino ilk sırada
Geçen yıl 'edebiyat alanında' çok-satanların başında, Umberto Eco'nun doğuya ve ışığa yaptığı yolculuğunda romanın sihirli anahtarını biraraya getirdiği 'Baudolino'su yer aldı. Liste başından inmeyen bu eseri, yılın son ayında yayımlanmasına karşılık Orhan Pamuk'un çocukluğu ve gençliğini anlattığı 'İstanbul: Hatıralar ve Şehir' izledi.

Nostalji, aşk kırıklıkları, hayata tutunma çabalarının anlatıldığı 'Git Kendini Çok Sevdirmeden' de 2003'ün en çok satanları arasında yer aldı. Tuna Kiremitçi'nin bu eserinin yanında, Jean-Christophe Grange'nin 'Kurtlar İmparatorluğu', İnci Aral'ın 'Mor', yine Tuna Kiremitçi'nin 'Bu İşte Bir Yalnızlık Var' kitapları da liste başından inmedi.

Harry Potter da çok satanlardan
Çocukların olduğu kadar büyüklerin de gözdesi JK Rowling'in Harry Potter dizilerinden 'Zümrüdüanka Yoldaşlığı' da listenin ilk 10'unda yer aldı. 2003'ün 'edebiyat dışı' çok-satanlarında ise Osman Müftüoğlu'nun 'Yaşasın Hayat', Hasan Cemal'in 'Kürtler', William Irwin'in 'Matrix ve Felsefe'si ilk 3'ü oluşturdu.

Osman Pamukoğlu'nun 'Unutulanlar Dışında Yeni Bir Şey Yok: Hakkari ve Kuzey Irak Dağlarındaki Askerler' ile Sevan Nişanyan'ın 'Küçük Oteller Kitabı' da çok satan 10 eser arasında sayıldı.
411
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.