Magazin

2001'de global ekonomi

2001'de global ekonomi

2001'de ABD global arenadaki etkinliğini sürdürürken, Japonya, teknoloji atılımlarına hazırlanıyor. Avrupaysa bu yıl yine ağır ama emin adımlar atacak.

2001'de ABD global ekonomide ve uluslararası ilişkilerde etkin gücünü sürdürecek ancak bu arada Uzak Doğu'lu rakiplerine bu yıl biraz daha fazla dikkat etmek zorunda kalacak.

ABD teknoloji firmalarının Nasdaq'daki zirvelerinden birer birer inmesi ve tüketici talebinde gerileme yaşanması, hazine yetkililerini harekete geçirdi ama müdahelelerden şimdiye kadar sonuç alınamadı. Uzmanlar bu gerilemenin şimdikinden daha aşağılara kaymayacağını söylerken, ekonomideki denge arayışlarının 2001'de yavaş yavaş sonuca ulaşacağını belirtiyor.

ABD ekonomisinin, son dönemde yaşanan gerilemenin arkasına düşmeyeceğini ileri süren uzmanlar, Latin Amerika ekonomisinin ise zor fakat büyümeye devam edeceği bir yıl geçireceğini söylüyor.

Orta ve Güney Amerika ekonomilerinin gelişmeçabalarını 2001'de de süreceğini ifade eden uzmanlar, gerilemeden en çok etkilenen ülke olan Meksika'da, tüketici talebinde yaşanacak gerilemenin ülkenin dev ihracat pazarını olumsuz etkileyeceğini belirtiyor.

Brezilya'nın yeni telekom lisans ihaleleri için ABD ve Avrupa Birliği firmalarıyla rekabet edeceğini belirten uzamanlar, Venezuella ve Meksika gibi petrol ihraç eden ülkelerin düşük petrol fiyatlarından etkilenmeyi sürdüreceği tahmininde bulunuyor.

Uzmanlara göre, Latin Amerika, geniş ve dinamik pazarlarıyla büyüme eğilimini koruyacak.

Avrupa'dan ağır ama emin adımlar

Batı Avurupa'nın 2001'de ağır ancak istikrarlı gelişmesi bekleniyor. Batı Avurapalı tüketicinin, petrol vergilerinin yarattığı çalkantı ve piyasalardaki nakit daralmasından ABD'deki kadar etkilenmeyeceği öngörülüyor.

Uzmanlara göre, gelişim katsayısında duraklama öngörülen AB ekonomileri ağır ve sağlam ilerleyişlerini bu yıl da sürdürecek.

Euro'nun yılı daha güçlü kapatarak doların önüne geçeceğini belirten uzmanlar, bunun tüketici taleplerine de olumlu etki yapacağı tahmininde bulunuyor.

Rusya ve Doğu Avrupa yılı düşe kalka geçirecek

Uzmanlar, Doğu Avrupa pazarını ucuz fakat dalgalı bir ekonomi denizine benzetiyor.

Rusya ekonomisinin petrol fiyatlarına endeksli göründüğünü belirten uzmanlar, fiyatlar yükselince işlerin düzeldiğini inişe geçtiğindeyse ülke ekonomisine kara bulutlarlar çöktüğüne dikkat çekiyor. Bu tanımlamanın 2001'de de geçerli olacağını ileri süren uzamanlar, Rusya'nın dış borç arayışlarını hızlandırmasının beklendiğini belirtiyor.

Doğu Avurapa ülkeleri AB ülkelerinin yaptığı sosyal harcamaları yapmıyor ve ekonomisi üzerinde ciddi bir sosyal güvenlik yükü hissetmiyor.

Polonya'da enflasyon artışı frenlenmiş durumda ancak uzmanlar, bu frenin ekonominin itici gücü olan tüketici talebinde aynı etkiyi yaratmayacağı kanısında. Öyle ki, 2001'de Leh ekonomisi sürpriz sayılmayacak sıkıntılar yaşayacağı öngörülüyor.

Bütün sıkıntılarına rağmen, tıpkı Latin Amerika ülkelerinde olduğu gibi Doğu Avrupa'nın gelişen ekonomilerinde büyüme hızı AB'den daha düşük olmayacak.

Macaristan, Polonya ve Çek Cumhuriyeti AB sermayesini cezbeden ülkeler olmaya devam ederken Romanya'nın da bu yıl içeriye sermaye çekmesi bekleniyor.

Uzak Doğu'da reform rüzgarları esecek

Japon ekonomisi, 2001'de de ya reformlarla tekrar canlanma ya da uçurumun eşiğinde çırpınmaya devam edece. Asya-Pasifik pazarının ABD'deki yüksek teknoloji sektöründeki gerilemeden zarar göreceğini öngören uzmanlarla bunu aksini düşünenlerin uzlaştıkları nokta, her iki biçimde de ülkenin reformlara hız kazandırması yönünde.

Yatırımcının gözlerini Japon Başbakanı Yoshiro Mori'nin reform paketini açıklamasına diktiği ülkede, reformların yeniden canlandırıcı bir etki yaparak Japon hisselerine değer kazandıracağı öngörülüyor.

Çin'de "yılan yılı" heyecanı

Çin ekonomisi dünya ekonomisinde yaşanan yavaşlamadan etkilenmeyecek görünüyor. Eski Çin takvimine göre "yılan yılı"na giren ülkede, ekonominin diğer Asya-Pasifik ülkeleri gibi tümüyle teknoloji-bağımlı olmadığı için büyümeyi sürdüreceği öngörülüyor.

Çin'in pragmatik liderlerinin kamu işyerlerinde istihdam daralmasına önlem olarak bir sosyal güvenlik planı hazırladığı belirtiliyor. Devlet yerine özel sektörün bu planı gerçekleştirmesi halinde ülkedeki devasa kişisel birikimlerin fonlara akıp yatırıma dönüşmesi bekleniyor.
Yayın tarihi: 27.01.2001
257
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.