Magazin

200 metre yüksekten aziz İstanbul

200 metre yüksekten aziz İstanbul

Kadıköy sabit balonu, 15 milyon lira verip 200 metre yüksekten hâlâ 'aziz' İstanbul'un güzelliklerini seyretmek isteyenler için havalanacak. "sabit balon", 30 yolcu ve bir pilotla, her seferinde 15 dakikalığına uçacak.

İstanbul son yılların en zor günlerini yaşıyor. Her yeri delik deşik. Buldozerler, matkaplar sürekli çalışıyor. Özellikle Kadıköy. Büyükşehir Belediyesi'nin projesi, Kadıköy-Moda tramvay hattı inşaatı Kadıköy'ü bir darbede kırk parçaya böldü.

Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, farklı bir çözüm getirmiş bu meseleye. Bakmış manzara savaş alanını andırıyor, 'Panoramayı genişletelim' demişler. TURKAP'ın (Turizm Reklam Kaptanlık ve Havacılık Hizmetleri Ltd. Şti.) ve Kadıköy Belediyesi'nin el ele vererek gerçekleştirdiği proje; bir balon. Deniz Otobüsleri İskelesi'nin yanına kurulan platformda havaya uçacak olan bu balonla İstanbul'un her türlü rahatsız edici manzarasından uzaklaşmak mümkün.

Şöyle ki, 15 milyon verip yerden 200 metre kadar yükselince, ne trafik sıkışıklığı, ne çukurlar kalıyor. Birden, şairin dediği gibi 'Sana dün bir tepeden baktım aziz İstanbul' durumuna şahit oluveriyorsunuz. Hava şartları uygunsa eğer İstanbul'u Karadeniz çıkışına kadar görebiliyorsunuz. İstanbul'da yeşilliklerin, ormanların, koruların, göllerin olduğunu fark edebiliyor, Bu mutluluk belki 15 dakika sürüyor, olsun.

TURKAP'ın projeden sorumlu yetkilisi Niyazi Yücel, bu tip sabit balonların dünyanın sadece 21 ülkesinde olduğunu ve bizim 22. olduğumuzu belirtiyor ve ekliyor: "İstanbul'a gelen turist sadece tarihi yarımadada geziyor. Onları Kadıköy'e de çekersek daha avantajlı olur. Projenin bir başka amacı da; Anadolu'dan gelen ya da İstanbul'da yaşayan vatandaşlarımıza şehrin güzelliğini en iyi biçimde göstermek. Bir de bu balon çevreci. Gürültü yapmaz. Artık malzeme bırakmaz, gaz sızdırmaz, helyum zaten yanmaz."

Balonun özellikleri
Kadıköy sabit balonu Fransız-Alman ortak yapımı. Sepeti 30 yolcu ve bir de pilot olmak üzere 31 kişi alıyor. Pilotlar uluslararası balon sertifikalı. Çelik halatlarla yere bağlı olan balon 200 metreye kadar yükselebiliyor.
(Radikal)
Yayın tarihi: 14.09.2003
263
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.