Magazin

200 bin YTL'lik Cadillac'ına LPG taktırdı

200 bin YTL'lik Cadillac'ına LPG taktırdı

Ünlü modacı Esin Maraşlıoğlu, benzinden tasarruf için lüks Cadillac Escalade marka cipine LPG taktırdı.

Neden LPG taktırdınız?
Kaliteli kullanımı daha ucuza daha ekonomik şekilde halledebiliyorsak neden LPG kullanmayayım. Ben hayatım boyunca her şeyin en kalitelisini ama akıllı olanını tercih ettim. Her şeyin en iyisini alırım ki boşuna para vermiş olmamayım. LPG, akaryakıtın yerini tutabilecekse ve tasarrufluysa neden kullanmayayım.

Bunu siz mi düşündünüz?
Bu açıkçası benim bildiğim bir şey değildi. Servis önerdi. Çünkü bir çok kişi bunu yaptırmaya başlamış. Ben de 'okey' dedim.

Ne kadar tasarruf sağladınız?
Arada epey bir fark var. O fark da bütçenize yansıyorsa ne güzel. Şöyle bir araba alıp da benzin parasından imtina edecek değiliz. İnşallah güneş enerjisiyle arabalar kullanılır da her şey daha ekonomik olur. Türkiye'nin içinde bulunduğu durum belli. Artık herkesin akıllı olması gerekiyor.

Ne zaman yaptırdınız?
7-8 ay oldu

Koku yaptığı söyleniyor...
Yok. Bugünkü teknolojide onu hiç görmüyorsunuz bile. Üstelik etrafınızdaki 100 arabanın 50'si böyle. İnsanlar ya dizel kullanıyor ya da böyle çözümlere gidiyor.

Bazı ünlüler araçlarına LPG taktırdıklarını gizliyor...
Bunu niye saklayayım. Bundan utanılacak ne var ki. Bu gayet doğal.

LPG imaja zarar verir mi?
Allah aşkına ayda 300 bin YTL benzine para vermek zenginlik ya da görgü ifadesi değil. Şu parayı arabaya verebildikten sonra kimse benzin parasından imtina etmez.

900 euro'ya mı mal oldu?
Onu tam olarak bilmiyorum. Şimdi 900 euro derim sonra servis çıkıp hayır efendim 2 bin euro der bunu tam olarak bilemiyorum.

Arabaya bir zararı yok mu?
Olur mu böyle bir şey. Yapılır mı o zaman. Bu kadar kıymetli bir arabaya böyle bir şey yapar mısınız? Çok kıymetli bir eve kötü boya sürer misiniz?

Belçikalı bir Türk Ferrarisi'ne LPG taktırdı diye arabasını aldılar. Size de böyle bir şey olabilir mi?
O zaman Türkiye'de yüzde 50 arabayı geri almaları gerekiyor.

Firma: LPG performansı etkilemez

Cadillac Escalade yetkilisi: "LPG bu arabanın performansını etkilemiyor. Bu tüpü çok garantili bir şekilde takan yerler var. Yaklaşık 3 bin YTL'ye takıyorlar. Yakıtta 3'de 1 oranında tasarruf sağlıyor. 300 liralık yakıt yerine 100 liralık yakıt harcanıyor.

Dip not: Türkiye'de ünlü simaların gözdesi olan Cadillac Escalade, görkemli tasarımı ve güçlü motoruyla dikkat çekiyor. Araç, 0'dan 100 km'ye 7.4 saniyede ulaşıyor. Ancak Escalade'deki V8 motor adeta benzini içiyor. Escalade, 100 km'de ortalama 17.7 litre yakıt harcıyor. 15 bin km'deki 2007 model Escalade yaklaşık 110 bin euro'ya satılıyor.
(Vatan)
Yayın tarihi: 20.03.2008
409
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.