Magazin

20 santim için iki yıl 'işkence'

20 santim için iki yıl 'işkence'

1.27 metre boyundaki Amerikalı bir kadın boyunu uzatmak için iki yıl boyunca işkenceden beter bir tedaviye katlandı. Bacak kemikleri kırılan ve demir mandallarla tutturularak uzatılan kadın 20 santimetre boy attı.

25 yaşındaki Christy Ruhe 'achrandoplasia' denilen bir hastalıkla doğdu; bacakları yay gibi dışa dönüktü. Beş yaşında ilk ameliyatını oldu. Bacaklarında eğriliği gidermek için doktorlar kalçalarını kırarak ameliyat etti, ancak bu sefer de kızın bacakları dizinden itibaren eğrildi. Genç kadına uygulanan boy uzatma süreci, çok acılı ve sabır gerektiriyor. Bu yöntemde vücudun kendini iyileştirme refleksi kullanılarak boy uzatılıyor. Bacak kemiği kırılıyor ve eğrilik düzeltiliyor. Kemiğe monte edilen bir tür mengeneyle kemik parçaları gün aşırı birbirinden uzaklaştırılıyor. Böylece kemik kaynarken uzuyor.

Baltimore kentindeki Sinai Hospital'da Ruhe'nin önce sol, sonra sağ bacağı ameliyat edildi. 200 bin dolara mal olan her bir ameliyatın masrafları sigorta tarafından karşılandı. İki yıl içinde genç kadının bacak kemiği ve dokusu her gün yaklaşık 1 milimetre uzadı. 1.27 metre olan Ruhe'nin boyu 1.47 metreye çıktı. Ruhe, hâlâ kısa boylu olmasına rağmen, daha önce yapamadığı otomobil kullanmak gibi işleri tek başına yaptığı için çok mutlu.
(Radikal)
Yayın tarihi: 16.02.2004
516
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.