Magazin

2 yaşında okuyup yazmaya başladı

2 yaşında okuyup yazmaya başladı

İzmirli Sedef-Hüseyin İlik çiftinin oğulları Ayberk, 2 yaşında okuma-yazma öğrendi.

Şu anda 4 yaşında olan Ayberk'in lise mezunu anne ve babası çocuklarının doğru eğitim alması için mücadele veriyor. Ev kadını anne Sedef İlik, Ayberk'in 2 yaşında okumaya başladığını, bir gün bir aile dostlarının uyarısıyla fark ettiklerini söyledi. İlik, 'Bir aile dostumuz bize Ayberk'in okuduğunu söyledi.

İnanamadık. Elimize gazeteyi aldığımızda, Ayberk gazeteyi okumaya başladı. Eşimle donduk kaldık. Önce sadece kelime kelime yazıyordu. Hatta yazmaya tersten başlıyordu. Sonra düzeldi. Kısa süre sonra da cümleleri oluşturmaya başladı. Biz hiç müdahale etmedik' dedi. Annesi Ayberk'in küçük yaşta okuma yazmaya başlamasının yanında çok güçlü bir hafızası olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi:

'Bir şarkıyı ilk dinleyişinde ezberliyor. Şu anda hafızasında yaklaşık 500 şarkı var. Ama konuşmakta güçlük çekiyordu. İletişimi olmadığı için doktorlar zeka testi de uygulayamadı. 3-4 aydır kreşe gidiyor. Şimdi daha iyi iletişim kurabiliyor.'
Yayın tarihi: 01.02.2005
291
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.