Magazin

2.5 yaşında 'sözsüz' dünya

2.5 yaşında 'sözsüz' dünya

Düzce'nin Akçakoca ilçesinde yaşayan Ömer Faruk, 1.5 yıldır bilgisayar kullanıyor. Sorun şu ki, dosyaları kolaylıkla kopyalayan, yapıştıran ve kurtaran 2.5 yaşındaki Ömer Faruk konuşamıyor.

Akçakoca ilçesinde yaşayan Muhammet Kızıltoprak'ın 2.5 yaşındaki oğlu Ömer Faruk, 1.5 yıl önce eve alınan bilgisayarı sekiz ayda 'kavradı'. İki çocuk babası Muhammet Kızıltoprak, oğlunun daha konuşamadan bilgisayar kullanmasını yadırgadığını söyledi.

Müezzin baba Kızıltoprak, şöyle konuştu: "1.5 yıl önce eski model bir bilgisayar aldım. Evde bilgisayarı öğrenmeye çalışıyordum. Oğlum bana bakıp dururdu. Zamanla bilgisayarı açıp kapadığını gördüm sesimi çıkarmadım. Zaman geçtikçe bilgisayarı kullanmaya, klavyede çok rahat hareket ederek oynamaya başladı. Bütün programları açıp kapatıyor. İlgisini çektiği programlara girip rahatlıkla çıkabiliyor. Ama kullandığımız bilgisayar eski olduğu için yüklediğimiz oyunları kaldıramadı. Bu yüzden bilgisayarı yeniledik."

'Otomobile de meraklı'
Oğlunun teknolojiye ve tüm elektronik aletlere karşı merakı olduğunu söyleyen Kızıltoprak, "Bir tek bilgisayar değil, otomobilde de hangi anahtarın aracı çalıştırdığını biliyor ve düğmelerini kontrol ediyor. Ama çişini bile yeni söyledi" dedi.
Kızıltoprak, oğlunu doktorlara göstermek istediğini belirterek, "Daha konuşamayan oğlum teknolojiyi nasıl böyle kullanır. Bir nedeni olmalı" diye konuştu.

Görsel hafıza iyi, peki ya iletişim?
Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi çocuk-ergen uzman psikoloğu Hande Sinirlioğlu: Çocuğu görmeden zekâ seviyesi hakkında bilgi verilemez. Ancak görsel zekâ ve hafızasını iyi kullandığı anlaşılıyor. Son yıllarda çocuklarda 'klip sendromu' çok yaygın. Fazla TV izletilen çocuk konuşmayı geç öğreniyor, çünkü sosyal doyuma ulaşıyor, iletişim kurmaya gerek görmüyor. Bu durumda da çocuk bilgisayar dışında iletişim kurmamış olabilir. Mutlaka zekâ seviyesinin ölçülmesi ve bu zekâyı kullandırmaya yönelik çalışma yapılması gerekiyor. Çocuklar 1-1.5 yaşında kelimeleri kullanmaya başlar. 2.5 yaş civarında ise bir iki kelimeden cümlelere geçmesi gerekir.

Memorial Hastanesi'nden pedagog Melda Alantar: Bu yaş çocukları bilgisayar başında 15 dakikadan fazla vakit geçirmemeli. Fazlası iletişim becerilerine ket vurabilir. Çocuğun bu yetenekleri yaşının önünde giden bir durum. Görsel algılama gelişmiştir. Konuşmayı öğrenmese dahi becerileri gelişmiş olabilir, ancak mutlaka bir uzmana gidilmeli.
(Radikal)
Yayın tarihi: 06.04.2004
355
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.