Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

2.5 milyon ehliyetsiz Fransız

2.5 milyon ehliyetsiz Fransız

Beterin beteri varmış. Türkiye'de akıl hastanelerinden raporu olanların ehliyet sahibi olmasına hayıflanıyorken, Fransa'dan gelen haber yüreğimize su serpti. Ülkede ehliyetsiz trafiğe çıkan sürücü sayısının 2,5 milyon olduğu açıklandı.

Le Parisien gazetesinin yaptığı araştırmaya göre, Fransa'da trafiğe çıkan 33 milyon sürücünün yüzde 7.5'i ehliyetsiz ya da ehliyeti daha önce işlediği trafik suçundan dolayı iptal edilmiş.

Kazaların müsebbibi onlar
Ülkede 2001 yılında 84 bin 599 kişinin, ehliyetsiz araç kullanmak suçundan yargılandığı belirtilen araştırmada, yine aynı yıl içinde ehliyetsiz araç sürücülerinin yol açtığı kaza sayısının 3 bin 763'e ulaştığı saptandı.

Yeni önlemler alındı
Fransa, AB ülkeleri içinde nüfusa oranla trafik kazalarının en çok olduğu ülkelerin başında geliyor. Meclis, trafik kazalarının önüne geçebilmek için bu yıl içkili ve hızlı araç kullananlara ağır cezalar getiren bir yasa tasarısını kabul etmişti.
370
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.