Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

19 Mayıs'ı coşkuyla kutluyoruz

19 Mayıs'ı coşkuyla kutluyoruz

19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı, tüm yurtta törenlerle kutlanıyor. Kutlamalar, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in başkanlık ettiği Anıtkabir'de düzenlenen devlet töreni ile başladı.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Anıtkabir Özel Defteri'ne, "Ulusumuzla bütünleşerek, yüksek öngörülerinizle kurmuş olduğunuz Türkiye Cumhuriyeti'nin her alanda evrensel ölçülere ulaşması, gelişip güçlenerek çağdaş dünyanın saygın bir üyesi durumuna gelmesi için çabalarımızı yılmadan sürdüreceğiz" diye yazdı.

Başbakan Bülent Ecevit'in rahatsızlığı, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli'nin de yurtdışında olması nedeniyle katılamadıkları Anıtkabir'deki törene, TBMM Başkanı Ömer İzgi, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, anamuhalefet partisi DYP'nin Genel Başkanı Tansu Çiller, TBMM Başkanvekilleri Murat Sökmenoğlu, Kamer Genç, Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Haşim Kılıç, Bakanlar, Kuvvet Komutanları ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman, SP Genel Başkanı Recai Kutan, AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, milletvekilleri ve öteki ilgililer katıldı.

Cumhurbaşkanı Sezer başkanlığındaki devlet erkanı, Aslanlı Yol'daki tamirat nedeniyle Anıtkabir avlusunda toplandı.

Daha sonra Cumhurbaşkanı Sezer, Atatürk'ün kabrine, üzerinde "Cumhurbaşkanı" yazan kırmızı ve beyaz karanfillerden oluşan çelenk koydu. Daha sonra saygı duruşunda bulunularak, İstiklal Marşı okundu.

Sezer ve devlet erkanı, buradan Misak-ı Milli Kulesi'ne geçti. Cumhurbaşkanı Sezer, burada Anıtkabir Özel Defteri'ni imzalayarak şunları yazdı:

"Yüce Atatürk,

En değerli varlığımız gençlerimize armağan ettiğiniz bu büyük bayramımızda ulusça tek yürek olarak saygı ve bağlılığımızı yinelemek için huzurunuzdayız.

19 Mayıs'ta güç koşullar altında başlattığınız savaşım, yalnızca ulusumuzun yazgısını değil, tarihin akışını da değiştirmiş, tüm dünyada saygınlık kazanmıştır.

Ulusumuzla bütünleşerek, yüksek öngörülerinizle kurmuş olduğunuz Türkiye Cumhuriyeti'nin her alanda evrensel ölçülere ulaşması, gelişipgüçlenerek çağdaş dünyanın saygın bir üyesi durumuna gelmesi için çabalarımızı yılmadan sürdüreceğiz.

İlke ve devrimleriniz, ülküleriniz ve düşüncelerinizin ışığında yetişen Türk gençliği, bu konudaki en büyük güvencemizdir.

Açtığınız çağdaş uygarlık yolunda yorulmadan yürüme kararlılığındaki Türk gençliği, emanetiniz olan Cumhuriyeti her koşulda koruma ve aydınlık yarınlara taşıma konusundaki sorumluluğunun bilincindedir. Türk ulusu olarak yüksek anınız önünde gönül borcu duyarak saygıyla eğiliyoruz."

Cumhurbaşkanı Sezer, daha sonra deftere yazdıklarını okudu. Sezer,defteri imzalarken "Başbakan" yazılı plakanın önünde Başbakan Yardımcısı Yılmaz durdu.

Törene çok sayıda öğrenci ile öğretmenleri de katıldı.

KAPTANI DA ANILIYOR

Atatürk'ü 83 yıl önce Bandırma Vapuru ile İstanbul'dan Samsun'a götüren Kaptan İsmail Hakkı Durusu, memleketi olan, Kayseri'nin Zincidere Beldesi'nde bugün törenle anılacak. Durusu'nun mezarı halen İstanbul Feriköy Mezarlığı'nda bulunuyor.
366
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.