Magazin

170 milyon çocuk yetersiz besleniyor

170 milyon çocuk yetersiz besleniyor

BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Başkanı Carol Bellamy, dünyada 170 milyondan fazla çocuğun yetersiz beslendiğini, 120 milyonunun hiç eğitim almadığını söyledi.

Sağlık ve eğitim projelerini görüşmek üzere Pakistan'a üç günlük ziyarette bulunan Bellamy, başkent İslamabad'da, yardım kuruluşlarında gönüllülüğün geliştirilmesi için düzenlenen uluslararası konferansın açılışını yaptı.

İshal ve kızamığa 10 milyon can
Bellamy, yılda 5 yaşın altında yaklaşık 10 milyon çocuğun ishal ve kızamık gibi önlenebilir hastalıklardan hayatını kaybettiğini belirtti. Dünyada 170 milyondan fazla çocuğun yetersiz beslendiğini söyleyenBellamy, çoğu kız 120 milyonun üstünde çocuğun "bir okulun içini hiç görmediğini" kaydetti.

Hükümetlere çağrı
Bellamy, dünyanın her yerinde çocukların yaşam koşullarının iyileştirilmesi için yardım kuruluşlarına ve hükümetlere gönüllü destek vermenin önemini vurguladı. UNICEF Başkanı, "Gönüllülük ruhu, daha iyi bir gelecek yaratma ve bunu bütün çocuklar için gerçekleştirme çabalarımızın merkezidir" dedi.

Konferansta konuşan Pakistan Başbakanı Şevket Aziz de, hükümetin tek başına eğitimsizlik, hastalık, açlık ve yoksulluk sorunlarıyla başedemediğini belirtti ve çocukların karşı karşıya olduğu sorunların çözümü için destek çağrısında bulundu.
Yayın tarihi: 05.12.2004
171
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.