Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

16 defa ölüp ölüp dirildi!

16 defa ölüp ölüp dirildi!

Cinayetten idama mahkûm edilen ve çeyrek asırdır ölümü bekleyen Delma Banks'in adil yargılanmadığı anlaşıldı. Banks, 1980'den beri 16 kez idamın eşiğinden döndü.

ABD'de hukukçuları ikiye bölen, çeyrek asırlık 'Delma Banks' davasında yeni bir aşamaya gelindi. Ülkedeki en yüksek mahkeme, idam cezasına çarptırılan ancak cezanın infazı tam 16 kez durdurulan 45 yaşındaki sanık Delma Banks'in yargılamasının adil olmadığına karar verdi.

Delma Blanks, 1980 yılında 16 yaşındaki beyaz bir genci öldürdüğü için tutuklandı ve yargılanarak idam cezasına çarptırıldı. Suçsuz olduğunu iddia eden Banks, o günden bu yana hücresinde idam edileceği günü bekliyor. Banks, insan hakları örgütleri, politikacı, bürokrat ve hukukçuların devreye girmesiyle 16 kez idamdan döndü; sonuncuda idama 10 dakika kala durdurma emri geldi.

Şimdi yüksek mahkeme, Banks'in yargılaması sırasında, şahitlerin yalan beyanda bulunduklarına, polisin bazı şahitlere para ödediğine ve önemli kanıtları hasır altı ettiğine karar verdi. Yüksek mahkemenin bu kararının ardından Banks'in, idam cezasının ömür boyu hapse çevrilmesini veya yeniden yargılanmayı isteyebileceği belirtildi.
(Radikal)
201
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.