Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

155 Polis "Muhabbet" Hattı

155 Polis "Muhabbet" Hattı

Görevi asayiş olaylarında vatandaşların ihbarlarını değerlendirerek, yardım etmek olan "155 Polis İmdat", asılsız ihbarlar ve gece geç saatlerde sohbet etmek için bu hattı arayan yalnız kadınlar nedeniyle zaman kaybına uğramaktan yakınıyor.

Emniyet yetkililerinden edinilen bilgiye göre, kentte meydana gelen asayiş olaylarına müdahale etmek için 24 saat hizmet veren ´´155 Polis İmdat´´ hattı, gereksiz ihbarlar ve ilgisiz telefonlar yüzünden sıkıntı yaşıyor. Yetkililer, asayiş konusunda hayati bir görevi yerine getiren 155 Polis İmdat´ı gereksiz yere meşgul eden kişilerin büyük bir bölümünün olduğunu belirterek, gece telefon hatlarını en çok arayan kişilerin evde yalnızlıklarını paylaşmak isteyen kadınlar olduğunu bildirdiler. Arayan numarayı gösteren telefonların kullanılmaya başlamasıyla birlikte bir süreliğine bu sorundan kurtulduklarını ifade eden yetkililer, cep telefonlarının numara gizleme özelliğinin yaygınlaşması ile bu tür telefonların sayısının yeniden artmaya başladığını kaydettiler

KENDİ EVİNE HIRSIZ İHBARI YAPANLAR VAR
Bunların yanı sıra 155´e telefon arıza, su ve kanalizasyon problemleri gibi ilgisiz konularda da ihbarlar geliyor. Bina ve site içinde bulunan kahvehane, oyun salonu ve kafe gibi yerlerde girip çıkanlardan rahatsız olan vatandaşların sıkça arayarak asılsız kavga ihbarında bulunduğu ´´Polis İmdat´´a yapılan ilginç şikayetlerden biri de il dışında bulunan ve evlerini kontrol ettirmek isteyen kişilerin kendi evlerine yaptıkları asılsız ´´hırsız var´´ ihbarı. Adli olaylara karışan kişiler tarafından, cezalar konusunda fahri hukuk bürosu gibi hizmet vermesi istenen 155, ücretli olan ´´154 Alo Trafik´´ hattını arayıp boşa telefon ücreti ödemek istemeyen trafik mağdurları tarafından da meşgul ediliyor. Yetkililer, kadınlardan sonra kendilerini en fazla arayan grubu yasalarla ilgili bilgi almak isteyen kişilerin oluşturduğunu belirterek ´´155´i arayarak bize, (Eşimle boşanıyorum, çocukları ben alabilir miyim?) Komşum beni dövdü, tutuklanır mı?´´ gibi değişik sorular yöneltiyorlar. Bir çoğu da çeşitli suçlara verilen hapis cezaları hakkında bilgi edinmek istiyor´´ diye konuştu.

GEREKSİZ YERE MEŞGUL EDİLMEMELİ
´´155 Polis İmdat´´ ayrıca, çok alkol alıp evine gidemeyecek durumda olanların yerlerini tespit etmekte büyük sıkıntı yaşıyor. Nerede olduğunu bilmeyen ve adres veremeyen sarhoşların, ´´Kayboldum, gelin beni eve götürün´´ talepleri ile karşılaşan polis, bu kişileri, kendisine ve çevresine zarar vermeden bulmak için dakikalarca uğraşıyor. Yetkililer, asayiş olaylarına anında müdahale ederek, hayati bir görevi yerine getirmeye çalışan polisin işini daha rahat ve sağlıklı yapabilmesi için ´´155 Polis İmdat´´ hattının gereksiz yere meşgul edilmemesini istediler.
(AA)
408
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.