Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

152 milyon dertli adam

152 milyon dertli adam

Dünyada sertleşme sorunu yaşayan erkek sayısının 20 yılda 152 milyondan 322 milyona çıkması bekleniyor.

Dünyada 152 milyon erkek sertleşme (Erektril Disfonksiyon-ED) sorunundan şikâyetçi. 2025 yılında bu sayının 322 milyona ulaşması beklenirken, sorunu olan erkeklerin yalnız yüzde 15-20'si doktora başvurarak yardım alıyor.

'Erkeğin bazen veya sürekli olarak cinsel ilişki için yeterli seviyede ereksiyona ulaşamaması ya da bu seviyeyi koruyamaması' olarak tanımlanan ED, 40 yaş üstündeki erkeklerin yarısından fazlasını etkiliyor. İstanbul'daki Uluslararası Üroloji Kongresi kapsamında düzenlenen 'Cinsel Fonksiyon Bozukluğu ve Eşler Arasında Cinsel Uyum' konferansında iyi bir cinsel yaşamın, sağlıklı yaşamın en önemli öğesi olduğu belirtildi.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Erhan Akkuş, ED olan erkeklerin güven kaybı, yetersizlik hisleri yaşadığını belirterek, sorunlu 10 erkekten 9'unun doktora gitmediğini söyledi. Akkuş, ED yaşayan erkeklerin yüzde 25'inde depresyon görüldüğünü belirtti.
(Radikal)
337
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.