Magazin

15 yaşında bir 'Buda'

15 yaşında bir 'Buda'

Altı aydır yiyip içmeden meditasyon yapan genci görmek için günde 10 bin kişi Nepal'e akın ediyor. 'Buda'nın reenkarnasyonu' denilen gencin sırrı araştırılıyor.

Nepal, altı aydır yiyip içmeden trans halinde yaşayan ve binlerce insanın 'Buda'nın reenkarnasyonu' olduğu iddiasıyla kendisini ziyarete geldiği 'Buda çocuğun' gizemini çözmeye çalışıyor.

Yemeden içmeden altı aydır meditasyon yaptığı söylenilen 15 yaşındaki Ram Bahadur Bamjon'u şimdiye kadar Nepal ve Hindistan'dan 100 binin üzerindeki meraklı ziyaret etti.

Ülkenin güneydoğusundaki bir ormanda meditasyon yapan Bamjon, bağdaş kurmuş ve gözleri kapalı bir halde, Hindular için kutsal olan incir ağacının altında oturuyor. Kimseyle konuşmayan Bamjon'un ziyaretçilerine ve çocuğun sırrını çözmeye çalışan takipçilerine, 50 metreye kadar yaklaşma izni veriliyor.

Nepalli yetkililer, bilim adamları ve din uzmanlarını, binlerce kişinin, Buda'nın reenkarnasyonu olduğuna inandığı meditasyon yapan gencin sırrını çözmeye çağırdı. Bölgedeki yetkililerden Shanta Raj Subedi, çocuğun yemeden ve hiçbir şey içmeden yaşadığına yönelik iddiaların araştırılması için, Budist bir heyet olan Lumbini Development Trust ve Nepal Kraliyet Bilim ve Teknoloji Akademisi'nden yardım istediğini ifade etti.

Geceleri perde çekiliyor
'İnananları', gece bir perde indirerek 'Buda çocuğu' halktan gizlerken; kendisini 50 metrelik mesafeden gözleyen doktorlar, Bamjon'un zayıf olmakla birlikte normal şekilde solunum yaptığını söylüyor.

Şalını omuzlarına atış biçimi ve oturuşu, betimlemelerdeki Buda'yı andıran Bamjon'un günlük ziyaretçi sayısı 10 bini aşıyor. Yerel gazeteciler, "Ziyaretçilerin kendisini görmeye izin verildiği şafak vaktinden gün batımına dek hareketsiz bir biçimde oturuyor. Ancak geceleri ne yaptığını bilmiyoruz. Bu konu, araştırılmalı" diyor.

Anneleri de adaşmış
Ram Bahadur Bamjon'un Buda'nın annesiyle adaş olan annesi Maya Devi, yedi çocuğunun üçüncüsü olan Bamjon'un normalde de sessiz ve yaşıtlarından uzak duran bir çocuk olduğunu söyledi. Başlarda oğlu için endişelendiğini belirten Maya Devi, oğlunun Buda'ya olan sadakatini gördükten sonra mutlu olmuş. Budizmin kurucusu olan Buda, günümüzden 2 bin 600 yıl önce yaşamıştı.
(Radikal)
Yayın tarihi: 28.11.2005
477
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.