Magazin

135 milyon dolarlık tablo!

135 milyon dolarlık tablo!

Amerikan kozmetik dünyasının önde gelen ismi Ronald Lauder, Avusturyalı ressam Gustav Klimt'in bir tablosunu 135 milyon dolara aldı.

New York Times gazetesinin haberine göre, Lauder 1907 yılında yapılan Adele Bloch-Bauer portresini, beş yıl önce New York'ta açtığı resim galerisi için satın aldı.

Gazete, bunun dünyada bir tabloya ödenen en yüksek rakam olduğunu belirtti. Tablo, Avusturya hükümetiyle Bayan Bloch-Bauer'in yeğeni Maria Altmann arasında yıllarca süren davaya konu olmuş ve 2006'nın başında mahkeme kararıyla yeğene intikal etmişti.

Tablo, nisandan beri Los Angeles County Museum'da sergileniyordu. Ronald Lauder'in tabloyu satın almasında Christie's müzayede şirketinin aracı olduğu kaydedildi.

Lauder, gazeteye verdiği demeçte, 'Bu bizim Mona Lizamız...' dedi. Dünyada şimdiye kadar satılan en pahalı resim, Picasso'nun 2004´te 104,1 milyon dolara alıcı bulan 'Pipolu Çocuk' tablosuydu.
Yayın tarihi: 19.06.2006
247
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.