Magazin

130 genç "uzay yolu"nda

130 genç "uzay yolu"nda

Bugün çeşitli ülkelerden 12-16 yaş arasındaki 130 genç İzmir'de buluşacak. Çünkü Uzay Kampı Türkiye'de "Küresel Dostluk Gençlik Uzay Zirvesi" var.

Bu yıl ilki düzenlenen "Küresel Dostluk Gençlik Uzay Zirvesi"ne Türkiye, İsrail, Azerbaycan, Yunanistan, Kuzey ve Güney Kıbrıs'tan 130 genç katılıyor. Bugün başlayan ve 19 Temmuz'a kadar devam edecek olan zirve İzmir'de, Ege Serbest Bölgesi'ndeki Uzay Kampı Türkiye'de olacak.

Bu süre içinde gençler ve konuklarla birlikte NASA'nın Johnson Uzay Merkezi ile video konferans yapılacak, 16 ülkenin işbirliğiyle Uluslararası Uzay İstasyonu ile telekonferans gerçekleştirilecek, Dünya fotoğraflanacak ve telsizcilik öğrenilecek.

Farklı ülkelerden gelen öğrencilerin kendi kültür ve geleneklerini sunacakları zirve için Uzay Bilimleri Eğitimiyle Küresel Dostluk Vakfı Yöneticisi Sema Başol "Bu gibi etkinliklerle Türkiye'de fen bilimleriyle ilgilenen gençlerin artacağına, daha önemlisi küresel dostluğa inanan liderlerin yetişeceğine inanıyoruz" diyor.

Havuz yerine teleskop raket yerine roket var
Zirvenin yapılacağı Uzay Kampı Türkiye, 12 Haziran 2000 tarihinden beri faaliyet gösteriyor. Bu merkezlerden şu anda Türkiye'den başka Amerika, Kanada, Belçika ve Japonya'da var. Türkiye'deki kamp ESBAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Tuncer tarafından kuruldu. Ve bugüne kadar 19 binin üzerinde katılımcı tarafından ziyaret edildi.

7-16 yaş arasındaki gençlerin ileride iyi birer mühendis, bilim adamı, astronot ve eğitimci olabilmeleri için kurulan kampta gençler teleskopla gözlem yaparak astronomi öğreniyor, kendi roketlerini yapıyorlar, astronotların eğitim araçlarını kullanıyorlar. Burada ayrıca yüzme, basketbol, masa tenisi gibi spor olanakları, folklor, dans ve barbekü etkinlikleri de var.

Kurucu Kaya Tuncer amaçlarını şöyle anlatıyor: "Planlarım eğitim araçlarını zenginleştirmek, programlarını geliştirmek, çevre memleketlerdeki çocukların ülkemizi tanımalarını sağlamak. Ayrıca kampa katılmak isteyen ama maddi durumları yeterli olmayan ve öğretmenleri tarafından tavsiye edilen çocuklara verdiğim bursun sayısını artırmak istiyorum. Bu sene verdiğim 500 bursu birkaç sene içinde 1500'e çıkarmak da istiyorum."

Kampta gençler karar verme, takım çalışması, sorumluluk alma gibi yeteneklerini geliştiriyorlar. Amerika'da yaşayan Sema Başol "Amacım, orada edindiğim eğitim ve tecrübeyi ülkeme aktarabilmek. Ayrıca Türkiye'nin dışarıda tanıtılması ve ülkemizi bilen değişik memleketlerden gençlerin yetişmesinde bir rol oynayabilmek" diyor. www.spacecampturkey.com

Kampa katılmak için...
Uzay Kampı Türkiye'de 10-12 kişilik takımların başında bir eğitimci oluyor. Eğitim kadrosunda astronomi, kimya ve nükleer bilim alanlarında mastır ve doktora derecelerine sahip kişiler ve eğitim bilimciler bulunuyor. Katılım için yaş gruplarına ve gün sayısına göre çeşitli programlar var, fiyatları da 140 ile 450 dolar arasında değişiyor.

Kamp ücretlerine yemekler, konaklama, eğitimde kullanılan doküman ve malzemeler, kampta giyilen şapka ve tişörtler dahil. Aynı anda katılırlarsa kardeşlerden birine 5 günlük programda yüzde 10'luk bir indirim de sağlanıyor. Rezervasyon için 3-4 hafta öncesinden başvurmak gerekiyor. Tel: (0232) 252 35 00

Çocuklar ne diyor?
"Astronot olmak istiyorum"
İrem Erkenez (14) - İzmir Özel Türk Koleji: Kampa ikinci gelişim. Küçüklüğümden beri astronot olmak istiyorum. O yüzden bu kampı çok seviyorum. En sevdiğim bölüm mekik. Astronot olmak için önce mühendis olmak gerektiğini öğrendim. O yüzden büyüyünce uygun bir mühendislik dalı okuyup, daha sonra NASA'ya başvuracağım. Ayrımcılık yapmazlarsa astronot olacağıma kesin inanıyorum.

"Simülatörlere bayılıyorum"
Eren Güner (16) - İstanbul Eyüboğlu Koleji: Burslu olan programa katılmak için İstanbul'dan geldim. Bir sene okulda astronomi ile ilgili ders okudum. O yüzden çok ilgimi çekiyor. Kampta her şey çok güzel. Sosyal aktiviteler de çok keyifli. En çok sevdiğim bölüm de simülatörlerin olduğu bölüm.

"İkinci defa geliyorum"
İrem Güner (14) - Özel Türk Koleji: İkinci defa geliyorum. İlk gelişimden bu yana program çok daha geliştirilmiş. Eğitim programının İngilizce olması da çok iyi. Mühendis olmak istiyorum ama astronomiye özel bir ilgim var.

"Harika bir yer"
Doğan Demir (15) - Özel Ege Lisesi: Daha önce bir günlüğüne gelmiştim. Şimdi bir haftalık program için geldim. Keşke burası evimin arka bahçesinde olsa, her gün gezsem. Harika bir yer. Gerçekten hem öğrenip hem eğleniyoruz. Vaktin nasıl geçtiğini anlamıyorum.
(Milliyet)
Yayın tarihi: 13.07.2003
320
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.