Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

120 kitapçıkla İstanbul

120 kitapçıkla İstanbul

'Kentim İstanbul' projesi için İstanbul'un 120 semtiyle ilgili 120 kitapçık hazırlandı. Kitapçıklar İstanbullulara dağıtılırken lise ve kahvehanelerde seminerler verilecek.

Yahya Kemal Beyatlı, 'Bir Başka Tepeden' şiirinde, "Nice revnaklı şehirler görünür dünyada, /Lakin efsunlu güzellikleri sensin yaratan. /Yaşamıştır derim en hoş ve uzun rüyada. /Sende çok yıl yaşayan, sende ölen, sende yatan" dizeleriyle anlatır İstanbul'u. İçindeki bin bir rengi, bin bir çeşit insanıyla nice şaire ilham kaynağı olmuştur İstanbul.

Beyatlı'nın aynı şiirinde, 'Sade bir semtini sevmek bile ömre değer' dediği İstanbul'un 120 ayrı semti ayrı ayrı kitapçıklarda toplandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin sosyal projelerini yürüten 'Kentim İstanbul'un hazırlattığı kitapçıklarda Emirgan'dan Yedikule'ye, Rumelihisarı'ndan Anadoluhisarı'na ve Çamlıca'ya kadar kentin önemli ve tarihi özellikleri olan 120 ayrı semti anlatılıyor. Her semt için 5 bin adet olmak üzere toplam 600 bin kitapçık, 'Kentim İstanbul' etkinliklerinde ücretsiz dağıtılacak.

Aralarında Mustafa Armağan, Dursun Gürlek, Süleyman Bağlan, Dilaver Demirağ ve Ömer Faruk Yılmaz gibi isimlerin bulunduğu alanlarında uzman araştırmacı ve akademisyenlerin çalışmalarının derlenerek oluşturulduğu kitapçıkların editörlüğünü ise Kadir Has Üniversitesi öğretim üyesi Faruk Göncüoğlu üstlenmiş.

Hazırlığı bir yıl süren çalışmada Altunizade, Bebek, Nişantaşı, Bostancı, Şişli, Taksim, Eyüp, Kapalıçarşı, Fındıkzade, Rumelihisarı, Galata, Moda gibi öncelikle 'tarihi olma özelliği' göz önünde bulundurularak seçilen tüm semtler anlatılıyor. İstanbul'un kültürel ve tarihsel semtlerinin anlatıldığı kitapçıklarda bu semtlerin adının nereden geldiği, bu semtlerde
bulunan tarihi eserler, tarihi mekânlar, o semtin ünlü kişileri, toplumsal, kültürel ve coğrafi özellikleri, akademik kriterlerden uzaklaşmadan sunuluyor.

Fotoğraf arşivi oluştu
'İstanbul'un Semtleri' adlı bu kitapçık serisi hazırlanırken, eserlerde kullanılmak üzere yapılan fotoğraf çalışması sonucu ciddi bir de fotoğraf arşivi oluşturuldu. Büyük bir bölümü deneyimli fotoğrafçı Aras Neftçi tarafından çekilen fotoğraflarla kitapçıklarda anlatılan semtlerde bulunan cami, kilise, çeşme, meydan ve benzeri tarihi mekânlara ait bir fotoğraf arşivi de kendiliğinden ortaya çıkmış oldu.

Ama 'Kentim İstanbul' projesi bu yıl da İstanbullulara yaşadıkları kenti tanıtmak ve kentli olmak bilinci geliştirmek amacıyla akademisyenler, gazeteci ve yazarlar ile ünlü sanatçıların katılımıyla seminerler, gösteriler, çeşitli etkinlikler düzenleyecek.

Bu kapsamda 200 lise ile 300 kahvehanede İstanbul ve kent bilinci üzerine seminerler verilmesi planlanıyor. Ayrıca İstanbul'da yaşamasına rağmen kentin tarihi yerlerini ve Boğaz'ı görmemiş çocuklar için ilköğretim okullarında 350 İstanbul gezisi düzenlenecek. 50 semtte 'Mahallede Şenlik Var' adıyla düzenlenecek etkinliklerde de üzeri gezer bir sahneye dönüştürülecek olan bir TIR'da seminerlerin yanı sıra Karagöz-Hacivat ve meddah gibi gösteri sanatları sergilenecek. Paris ve New York'ta 'Kentim İstanbul Günleri' düzenlenirken, Sultanahmet'te turistlere İngilizce İstanbul tanıtım filmleri gösterimi yapılacak.
(Radikal)
Yayın tarihi: 06.04.2004
211
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.