Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

12 yıldır oruç tutuyor

12 yıldır oruç tutuyor

Kocaeli Gölcük'te oturan Osman Ay, açlık hissetmediği için tam 11 yıl ve 10 aydır oruç tutuyor.

Gölcük'te market işleten 37 yaşındaki Osman Ay, 20 yıl önce aşırı kilolu olduğunu, kilolarını verdikten sonra açlık hissetmediği için oruç tutmaya başladığını söyledi.

Bayramlarda mola veriyor
Şeker ve Kurban bayramları dışında her gün oruç tuttuğunu, Ramazan'daki gibi güneş batınca orucunu açtığını belirten Ay, sürekli oruç tutma nedenini şöyle anlattı:

Tartıcı alay etti
"1985-86 yıllarında 155 kiloydum. İstanbul'daki bir gezi sırasında arkadaşlarımla tartılmak istedik. Tartıcı, (Arkadaşlarının hepsi gelsin, tartılsın ama sen benim ekmeğime mani olma, tartı seni tartmaz) diyerek, benimle alay etti. Ben bunun üzerine zayıflamaya karar verdim ve 85 kilo vererek 70 kiloya kadar düştüm.

4 bin 29 gün oruç tuttu
"Bu dönemde beslenme alışkanlığım değişti, yemeği aramaz oldum. Açlık hissetmediğim için de oruca başladım. 11 yıl 10 ayda, 4 bin 29 gün oruç tuttum. Bu işi Allah rızası için yapıyorum. Orucu bıraktığım günlerde rahatsızlık duyuyorum. Eşim ve çocuklarım da bu duruma alıştı."

Guinness'e başvurdu
Guinness Rekorlar Kitabı'na girmek için başvuruda bulunduğunu da ifade eden Ay, "Yaklaşık 12 yıldır oruç tutuyorum. Gerçekleştirilmesi güç olan bu durumun Gurinness Rekorlar Kitabı'na girmesi için müracaat ettim ancak kabul edilmedi" dedi.
308
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.