Magazin

12 bin metreye çıktı, ceza alacak

12 bin metreye çıktı, ceza alacak

Balonla yükselme rekoru kıran David Hempleman-Adams, yasak bölgeye girmekle suçlanıyor.

Balonla yükselme rekoru kıran Britanyalı maceracı David Hempleman-Adams'ın başı bu yüzden derde girdi. ABD'li yetkililer, balonuyla yasak bölgeye girdiği gerekçesiyle Hempleman-Adams hakkında soruşturma başlattı. ABD'nin Colorado kentinden havalanan Hempleman-Adams, şimdiye kadar hiçbir insanoğlunun balonla erişemediği irtafaya ulaştığını, tam 12 bin 801 metreye yükseldiğini ve bu alandaki yeni dünya rekorunun sahibi olduğunu iddia ediyor.

Ancak Amerikan makamları, Hempleman Adams'ın balonla uçma lisansı olup olmadığını ve uçuşa yasak bölgeye girip girmediğini araştırıyor. Maceracının yasağı ihlal ettiği anlaşılırsa para cezası gibi yasal yaptırımlarla karşılaşacağı belirtildi. Uçuşa başlamadan önce tüm yasal gerekleri yerine getirdiğini savunan Hempleman-Adams ise 12 bin metre yüksekliğe ancak yolcu uçaklarının çıktığını, en büyük sorunun, sıcaklığın eksi 80 dereceye düşmesi ve oksijen yetmezliği olduğunu söyledi.
(Radikal)
Yayın tarihi: 25.03.2004
276
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.