Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

12 aylık bebekler TV'den öğreniyor

12 aylık bebekler TV'den öğreniyor

ABD'li bilim adamlarına göre, 12 aylık bebekler TV'de gördükleri programları algılayabililiyor ve bunlardan öğrendiklerini uygulayabiliyor.

Child Development dergisinde yayımlanan makaleye göre, Tufts Üniversitesi'nde görevli bilim adamı Donna Mumme ve ekibi, 10 ve 12 aylık bebeklere özel olarak hazırladıkları programları izlettiler.

Hazırlanan programda rol alan kadının top gibi çeşitli nesnelere farklı tepkiler verdiğini belirten bilim adamları, kadının nesnelere tepkisiz kaldığını, olumlu ya olumsuz tepki verdiğini söylediler.

Programdaki nesneler daha sonra bebeklerin önüne konuldu ve onlarla oynanmaları istendi.

Bilim adamları, 12 aylık bebeklerin programdaki kadının tepkilerine uygun davrandığını gözlemlediler. Programdaki belirli bir nesneye tepkisiz kaldığında ya da olumlu tepki verdiğinde,çocukların da bu nesneyle rahatlıkla oynadığını belirten bilim adamları, bebeklerin, kadının olumsuz tepki verdiği bir nesneyle ise oynamayı tercih etmediğini ve başka oyuncaklara yöneldiğini kaydettiler.

Bilim adamları, 10 aylık bebeklerin ise herhangi bir bağlantı kuramadığını tespit ettiler.

(aa)
Yayın tarihi: 21.01.2003
340
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.