Magazin

12 ayda 260 kilo verdi

12 ayda 260 kilo verdi

Yatak odasının duvarı kırılarak çıkarılan ve 12 ayda 260 kilo veren Patrick Deuel, 'Ben kilo verebildiysem, herkes verir.

Nebraskalı Patrick Deuel, bir yıl içinde 260 kilo verdi. 25 yıldır ilk defa kaburga kemiklerini hisseden 43 yaşındaki Deuel, geçen yıl 486 kilograma ulaşmıştı.

Yıllarca evden dışarı adım atamayan, yedi aydan beri de şişmiş bir balon gibi yüzükoyun halde yatan Deuel, yatak odasının duvarı kırılarak çıkarılabilmişti. Özel bir ambulansla hastaneye götürüldü. Kalp ve diyabet sorunları çekiyor, oturamıyor, nefes alamıyordu. Doktorları özetle ölmek üzere olduğunu söyledi.

Üç aylıkken obezdi
12 ay içinde, doktor kontrolü altında eski ağırlığının yüzde 40'ını veren Deuel'in hâlâ 100 kilo kadar fazlası var. Ama artık oturabiliyor, kısa yürüyüşlere çıkıyor, hafif egzersizler yapıyor. En önemlisi artık 'kemiklerini' hissedebiliyor.

Apar topar mide küçültme ameliyatına alınan Deuel'e üç aylık bebekken 'obez' teşhisi konulmuş. Anne ve babası normal kiloda insanlar. Ama o önce tombik bir bebek, sonra şişman bir çocuk, daha sonra da yusyuvarlak bir genç olmuş. Hayatı boyunca istikrarlı bir biçimde şişmanlayan Deuel, kilolarının esiri olduğu için 40 yıl boyunca büyüdüğü kasabadan dışarı adım atamamış.

"Eğer ben kilo verebilmişsem, herkes verebilir. İrade gücüm temelde sıfırdır" diyen Deuel'in şimdi Çin'den Suudi Araistan'a pek çok ülkeden 2 bini aşkın e-posta arkadaşı var.

Her şeyden az az
Midesi küçültülmese de kilo verebileceğini iddia eden Deuel, ilk 70 gün istediği her şeyi ama çok az yemiş. Şimdi yüksek protein ve az tuzlu gıdalar alıyor. Süzme peynir, ıspanak, kuşkonmaz, biftek, rosto tüketiyor. Patetes ve ekmek yemiyor. Pizza, cips, dondurma delisi olan Deuel'in gözleri bunlardan bahsedince hâlâ ışıldıyor. Doktoru ayda iki kez bu yiyecekleri yemesine izin veriyor.
(Radikal)
Yayın tarihi: 27.06.2005
281
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.