Magazin

11'inde bir bilimadamı: Mahmut

11'inde bir bilimadamı: Mahmut

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası İlköğretim Okulu´nda öğrenim gören 11 yaşındaki Mahmut Bulut, yaşıtları oyun oynarken, karıncaların yaşamını, tohumların farklı ortamlarda gelişim süreçlerini inceleme gibi bilimsel çalışmalarla uğraşıyor.

Mahmut da bir çocuk ama onu yaşıtlarından ayrı kılan bir özelliği var, o da "yüksek IQ´su" ve bilime duyduğu ilgi. Başarılı bir öğrenci olması nedeniyle 3. sınıfı okumadan, 4. sınıfa devam eden, bu nedenle bugün 5. sınıf yerine 6. sınıfta öğrenim gören Mahmut´un, 150 olan IQ´su ile lise 2 düzeyindeki bir öğrencinin zekasına sahip olduğu bildirildi. Okulundan ayrı olarak, üstün ve özel yetenekli çocukların eğitimi amacıyla kurulan "Bursa Bilim ve Sanat Merkezi"ne devam eden Mahmut Bulut, burada oluşturduğu "Karınca Gözlemevi" adını verdiği çiftlikte, 1,5 ay süreyle incelediği karıncalarla ilgili "bilinmeyenleri" bir rapor haline getirdi.

KARINCA SAVAŞINA TANIK OLDU
Araştırmasında, her koloninin kendine özgü bir kokusunun olduğunu, karıncaların kendi kolonilerinden olmayanları parçaladığını, kuş yemini, elma ve tohumları çok sevdiklerini, ekmek ve çerezden hoşlanmadıklarını, birbiriyle karşılaşan iki karıncanın "antenlerini değdirerek" tanıştıklarını fark ettiğini belirten Mahmut, küçük karıncaların daha çok çalıştığını, büyüklerin ise yiyecek toplama görevini üstlendiklerini söyledi. Karıncaların da insanlar gibi birbirleriyle savaştığını savunan Mahmut, "Bir gün bir karıncanın diğer karıncayı kaldırıp kaldırıp yere vurduğunu, darbelerle bacağını ve vücudunun arka kısmını kopararak onu öldürdüğünü gördüm" diye konuştu.

HEDEFİ KLON ORMANI
Gelecekte alternatif enerji kaynakları, atom, yapı taşları, nükleer ve sıvı atıkların enerjiye dönüştürülmesi ve genetik konularla uğraşmak isteyen Mahmut´un hedeflerinden biri de "çevreyi korumak için" ağaç klonlayarak "Klon ormanı" yaratmak. Dünya için büyük tehlike oluşturan sıvı ve nükleer atıkların, asit ve baz içerikli olduklarını, bu nedenle güneş enerjisi aracılığıyla elektriğe, çinko ya da bakır kablo ile pile dönüştürülebileceğini savunan Mahmut, her şeyde bir enerji bulunduğunu, ancak "insanoğlunun" henüz bunun farkına varamadığını ifade ediyor. Mahmut, dünyada petrolün tükenmemesi için "evrenin içindeki havanın daimi enerjiye dönüştürülebileceğini" iddia ediyor.

"BİLİMADAMI BENCİL OLMALI"
Einstein´i kendisine örnek aldığını, ancak bazı huylarını beğenmediğini söyleyen Mahmut, "Einstein, düşünürlüğü, zekası ve dürüstlüğüyle iyi bir insandı ama sonra şımardı. Ben de ileride onun gibi buluşlara imza atarsam şımarır mıyım tam olarak bilmiyorum ama bencil olacağımı biliyorum. Çünkü bilim adamları araştırmasını tamamlayıncaya kadar bencil olmak zorundadır. Araştırma aşamasında çalışmalarını açıklayanlar hem başarılı olamaz hem de düşüncelerinin başkaları tarafından çalınmasına engel olamazlar" dedi. Mahmut Bulut, daha önce bilimsel yayınları ve "Dünya Klasikleri"ni okuduğunu, ancak Irak Savaşı´ndan sonra savaşla ilgili kitaplara yöneldiğini, ayrıca uçaklara, bombalara ve füzelere ilgi duymaya başladığını sözlerine ekledi.
(AA)
Yayın tarihi: 08.04.2003
478
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.