Magazin

112'ye gelen ilginç telefonlar

112'ye gelen ilginç telefonlar

112 Acil ve İlk Yardım Servisi'ni, kimisi sevgilisiyle barışmak için, kimisi cinsel fantezilerini anlatmak için arıyor. Arayanların içinde ikinci el telefonunu denemek isteyen bile var.

Ücretsiz aranan 112 Acil ve İlk Yardım Servisi`ne gelen telefonlar, çalışanları bıktırdı. Çalışanlar, günde 7 ile 10 bin arasında telefona cevap verdiklerini, bunların çoğunluğunu da amaç dışı arayanların oluşturduğunu söylediler.

112 Acil Servis doktorları, vatandaşların servislerini tanımadığını belirterek şunları söylediler:

"Acil Yardım ve Acil Servis, genel anlamda yanlış tanınıyor. 2 veya 3 saat önce ölen insanlar için bile bizi arıyorlar. Oysa bizim yapmamız gereken iş, ilk müdahale veya ilk yardımdır. Özellikle arayıp rahatsız eden vatandaşlardan çok şikayetçiyiz.

Telefonlarımızın digital olması, gelen numaraların ekranda görünmesi, bizim işimizi çok hafifletecektir. Çünkü asıl hasta veya yardıma ihtiyacı olanlara yardımcı olamıyoruz veya gecikiyoruz.

Arayanları teyit etmek durumundayız. Ancak arayan kişilere telefon numarası sorduğumuzda, bağırıp küfür ediyorlar. Vatandaşlardan ricamız, bizi boş yere aramasınlar. İhtiyacı olan kişilere saygılı olsunlar."

Gelen telefonlara cevap vermekle görevli hemşireler de ikinci el cep telefonu alanların telefonunun çalışıp çalışmadığını belirlemek amacıyla ücretsiz olduğu için 112`yi aradığını belirterek, bu tür telefonların çalışmalarını aksattığını söyledi.

İçkili olarak arayıp sevgilileri ile barıştırılmayı isteyenlerin olduğunu, bazılarının cinsel fantazilerini anlattığını ifade eden hemşireler, "Bu tür olaylar, gerçekten bizim pisikolojimizi bozdu. Günde 7 ile 10 bin arasında telefona cevap veriyoruz ve bunların çoğu amaç dışı aranan telefonlar" dediler.
Yayın tarihi: 05.02.2002
232
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.