Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

110 torunlu asırlık çınar

110 torunlu asırlık çınar

Muş'ta, bölgenin en yaşlı kadını olarak bilinen 106 yaşındaki Ayşe Vural'ın, 110 torunu ve 385 torununun torunu bulunuyor.

Muş'un merkeze bağlı Yücetepe Köyü'nde 1899 yılında dünyaya gelen Vural, tarihin canlı tanığı olarak anılıyor. Eşini 23 yıl önce kaybeden Ayşe Vural, özellikle torunlarının torunlarıyla vakit geçirmekten çok hoşlandığını söylüyor. Anne ve babasının da uzun yaşadığını, babasının 120 yaşında öldüğüne de değinen Vural, uzun yaşamının sırrını buna bağlaıyor.

Savaş yılları sıkıntılı geçmiş
Köy sakinlerinin, anılarını dinlemek için sık sık ziyaret ettiği Vural, özellikle savaş döneminde yaşadıkları sıkıntılardan da bahsediyor. Vural, 1915-1917 yılları arasında Aydın'ın Söke ilçesine göç etmek zorunda kaldıklarını ve savaşın bitmesinin ardından tekrar köye döndüklerini belirtiyor.

Evde, kendisine karşı gösterilen ilgiden memnun olduğuna da değinen Vural, çocuklarının ve torunlarının yardımıyla yürüyebiliyor.
331
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.