Magazin

11 yıl önce 11 yıl sonra Hande Ataizi

11 yıl önce 11 yıl sonra Hande Ataizi

Hande Ataizi'nin çıkış yapmasını sağlayan 'Mum Kokulu Kadınlar'dan sonra sessizliğe gömülen yönetmen İrfan Tözüm, 11 yıl sonra yine Ataizi'li 'Masum Kadınlar'la setlerde.

Yönetmen İrfan Tözüm, Hande Ataizi'nin çıkış filmi diyebileceğimiz 'Mum Kokulu Kadınlar'dan 11 yıl sonra yine Ataizi'nin yer alacağı bir filmiyle 'Masum Kadınlar'la setlere dönüyor. Hande Ataizi'ne Pelin Batu'nun eşlik edeceği filmin çekimlerine ekim sonunda başlanacak.

Çekimleri İstanbul ve Assos'ta yapılacak filmin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nden bir gün önce 7 Mart 2008'de gösterime girmesi planlanıyor.

'Masum Kadınlar'ın baş kahramanı Gülizar ve onun gibi diğer kadınlar, film boyunca bir zamanlar evcilik oyunlarında inanarak yaşadıkları masumiyetlerini arıyor. 14 yaşında dayısının oğlunun tecavüzüne uğrayan ve tecavüzcüsünü öldürmek isterken, yanlışlıkla dayısını öldüren Gülizar'ın, 10 yıl sonra hapisten çıkışıyla başlıyor hikâye. Gülizar'ı cezaevi çıkışında bekleyen hayat, masumiyetini koruyamayacağı kadar tehlikelerle doludur.

Şimdi nerede olduğunu bilmediği kız kardeşi Gülistan'ı bulmak ve onunla birlikte temiz bir hayat yaşamak isteyen Gülizar, kardeşini bulamaz. Çaldığı her kapıda, karşılaştığı erkeklerin doyurulamaz kadın arzusu, onu hayat kadınlığına kadar sürükler. Tam her şeyin tükendiğine inandığı bir anda, Yiğit isminde bir delikanlıya âşık olur...

Oscar Wilde'ın 'İyiliği ve masumiyeti en kirli yanımızdan öğreniriz' sözünü hatırlatıyor İrfan Tözüm ve şöyle devam ediyor: "Elbette mutlak iyilerle mutlak kötüler de yoktur yaşamda. 'Masum Kadınlar', bir taraftan erkek egemen toplumumuzda kadınların masum olduğunu, diğer yandan kadınların erkeklerle birlikte kirli yanlarının peşinden sürüklenen duygu dünyalarını anlatıyor.

Son zamanlarda, çocuk yaşta kız çocuklarına yönelik cinsel istismar haberlerinin yer almadığı bir günlük gazete okumak neredeyse imkânsız hale geldi. Ve tecavüze uğradığı halde 'aile namusunu temizlemek' adı altında ölüme mahkûm edilen kızların haberleri birbiriyle yarışıyor. 'Masum Kadınlar' projesi, bir yanıyla her gün yaşanan ve artık nerdeyse kanıksanma noktasına gelen ilkel ve kirli erkeklik duygularına ayna tutuyor ve izleyiciyi kendisiyle yüzleşmeye çağırıyor."

1984 yılında 'Birkaç Güzel Gün'le sinemaya başlayan 'Rumuz Goncagül', 'Cazibe Hanımın Gündüz Düşleri', 'Kız Kulesi Âşıkları', 'Fazilet' gibi ses getiren kadın filmlerine imza atan İrfan Tözüm, başroldeki Yasemin Alkaya ve Hande Ataizi'ne pek çok ödül kazandıran 1996 yapımı 'Mum Kokulu Kadınlar'dan bu yana film çekmiyordu.
(Radikal)
Yayın tarihi: 02.10.2007
535
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.