Magazin

1001 beygirlik otomobil yaptılar

1001 beygirlik otomobil yaptılar

Milano'da doğan, 1904'te Fransa'ya taşınan, bugün Volkswagen'a ait olan Bugatti, en hızlı otomobili yaptı. Bugatti Veyron, saatte 406 km hız yapabiliyor.

Otomobil dünyasının kalbi, bugünlerde Frankfurt'ta atıyor. Bu yıl 60'ıncısı düzenlenen Uluslararası Frankfurt Otomobil Fuarı 13 Eylül'de kapılarını açtı. Fuar 21 Eylül'de sona erecek. Otomobilseverler, fuar süresince otomobil dünyasındaki son gelişmeleri, yeni trendleri ve modelleri bir arada görebilecek. Fuarda tam 125 yeni otomobil sergileniyor. Birbirinden şık tasarımlara sahip olan, performanslı motorlarla donatılan, kaliteli aksesuvarların kullanıldığı bu otomobiller, kullanıcısına "Ben farklıyım" duygusunu yaşatıyor. Fuarda en çok ilgiyi de bu otomobiller görüyor. Çünkü insanlar, sadece bir otomobile değil, onun temsil ettiği bir rüyaya sahip olmak istiyor. Fiyatı 1 milyon euroya ulaşan bu otomobillere ulaşmak tabii insanların büyük çoğunluğu için imkansız. Ama fuarda bu otomobillere dokunmak, yanına yaklaşmak bile onlar için rüyayı gerçeğe dönüştürmeye yetiyor. Fuarın en pahalı otomobilleri arasında 1 milyon euroluk fiyatıyla Bugatti'nin Veyron modeli birinci sırada yer alıyor. Ferrari Enzo, Rolls Royce, Maybach, Lamborghini Murcielago Roadster, tasarımları kadar fiyatlarıyla da göz kamaştırıyor. Frankfurt'ta sergilenen otomobiller rüya modellerle sınırlı değil. Geleceğin otomobillerinin nasıl olacağı konusunda fikir veren, konsept otomobiller de büyük ilgi görüyor. Yeni teknolojilere sahip, alternatif yakıtlarla çalışan, bir ofise ya da sinema salonuna dönüşebilen konsept otomobiller, farklı tasarımlarıyla sanki gelecekten bugüne ışınlanmış gibi görünüyor. Peugeot 407 Elixir ve 4002, Toyota CS&S, Mitsubishi "i", Renault Be Bop, Nissan Dunehawk, Volkswagen Consept R konseptleri otomobilseverlerin akınına uğruyor.

BU OTOMOBİLLER TÜRKİYE'YE GELECEK
3. JENERASYON OPEL ASTRA
Önde ve arkada oturanlar ayrı ayrı müzik dinleyebiliyor
Bu yılki Frankfurt Otomobil Fuarı'na damgasını vuran otomobillerden biri de kuşkusuz üçüncü jenerasyon Astra oldu. Parçalarının büyük çoğunluğu yenilenen Opel Astra'da yeni tip ön farlar, büyük krom şeritli ön ızgara, daha sert hatlar ve yeni tip arka stoplar dikkat çekerken kabin içinde göze en çok hoş gelen bölüm, kaputtan başlayıp orta konsolun ortasından devam eden çizgi oldu. Malzeme kalitesi ve kullanışlılığı da artırılan kabinde, ön ve arka yolculara ayrı müzik dinleme imkanı sunan Twin Aurio sistemi de bulunuyor. Süspansiyon sistemi de iyileştirilen Astra'da, 90 beygir 1.4 Twinport, 105 beygir 1.6 Twinport, 125 beygir 1.8, 170 beygir 2.0T, 200 beygir 2.0T OPC, 240 beygir 2.4T OPC benzinli motor seçeneği bulunuyor. Astra'da ayrıca 80 beygir 1.7 CDTI, 100 beygir 1.7 CDTI 150 beygir 1.9 CDTI dizel motor seçeneği var. Astra'nın Türkiye'de satışına gelecek yıl ilkbaharda başlanacak.

MAZDA 3
Çok geniş kabinli model
Mazda 323'ün yerini alacak
Mazda, bağlı olduğu Ford Motor Company sayesinde yeni jenerasyon Focus platformu üstüne geliştirildiği yeni '3' modelinin dünya lansmanını fuarda gerçekleştirdi. Mazda 3'ün yılın otomobili seçilebileceği söyleniyor. Önümüzdeki yıl Türkiye'de de satışa sunulacak Mazda 3, eskiyen Mazda 323'ün yerini alıyor. Köşelere yerleştirilen tekerlekleri, yüksek tavan çizgisi ve geniş eni sayesinde kabin içinde geniş alan sunan Mazda 3 ilk etapta iki adet dört silindirli benzinli motor seçeneğiyle satışa sunulacak. 105 beygirlik 1.6 litre ile 150 beygirlik 2.0 litre benzinli motor seçeneği bulunan Mazda 3'e 2004 yılı başında ek olarak 1.4 litre benzinli ve 1.6 litre dizel motor seçeneği eklenecek.

5. JENERASYON VOLKSWAGEN GOLF
Önde ortaya kadar uzanan oval farlarıyla dikkat çekiyor
Volkswagen, 5'inci jenerasyon Golf'a o kadar önem veriyor ki, bu yeni otomobili 875 bin euroya mal olan, dönen ve yükselen özel bir platformda tanıtıyor. Şirket, Golf ve konsept modelleri için, toplam 15 milyon euroluk stant yatırımı yaptı. Yeni jenerasyon Golf, üç ve beş kapılı versiyonlarıyla tanatılıyor. Görünümü güncel Golf'ü andıran ancak tamamıyla yeni bir model olan otomobil, önden ortaya kadar uzanan çift oval farları, sinyal lambaları, ızgarası, çift oval yapılı arka stop grubu ve bagaj kapağının üstünde bulunan yeni spoyleriyle dikkat çekiyor. Kabin içinde de malzeme kalitesi yükseltilen Golf'ün yeni tip orta konsolü ve sürücü paneli göze çarpıyor. Yol tutuşu artırmak için geliştirilen süspansiyon sisteminin yanında ESP ve Fren Destek Sistemi standart olarak sunulan yeni Golf'ün Trendline, Comfortline ve Sportline olmak üzere üç farklı donanım seçeneği bulunuyor. Yeni otomobil yıl sonunda Türkiye'de de satışa sunulacak.

ZİRVEDEKİ OTOMOBİLLER
MERCEDES MCLAREN SLR
Yeniden doğan efsaneyi F1 pilotu
Raikonen törenle Frankfurt'a getirdi
Mercedes'in Formula 1 ortağı McLaren ile geliştirdiği SLR modelinde 626 beygirlik 5.5 litre V12 motor bulunuyor. Bu motor SLR'yi 3.8 saniyede 0'dan 100 kilometreye çıkarırken, aracın maksimum 335 kilometre hız yapmasını sağlıyor. Fiyatının 470 bin euro civarında olması bekleniyor. Fuarın ilk günü bir Türk'ün SLR için kaparo verdiğini hatırlatalım... DaimlerChrysler, bu modeli Mercedes'e 1955'te ilk uluslararası yarış kazandıran efsane Gümüş Ok'tan esinlenerek geliştirdi. SLR'nin Frankfurt'a getirilişi bile bir törenle oldu. Başlangıç noktası efsane Gümüş Ok'un yarış kazandığı İtalya'daki Brescia kentiydi. McLaren'in ünlü Formula 1 pilotu Kimi Raikonen, SLR'ye bu kentte bindi, Frankfurt'a getirdi. Raikonen, 800 kilometrelik bu yolculukta hem arabayı test etti, hem de meraklılarına tanıttı.

BUGATTI VEYRON
Saatte 406 kilometre hız yapıyor
Frankfurt Fuarı'nda en pahalı otomobil unvanını Bugatti'nin Veyron modeli aldı. Sipariş üzerine sınırlı sayıda üretilecek Veyron'un satış fiyatı tam 1 milyon euro. Bu paraya kim otomobil alır demeyin, çünkü bu araç için şimdiden iki kişi sıraya girmiş durumda. Diğer taraftan cebinizde para olsa bile bu araca sahip olmak için beklemek durumundasınız. Veyron'un fiyatı gibi dikkat çeken diğer bir özelliği ise sahip olduğu beygir gücü. 1001 beygir gücüne sahip otomobil, 406 kilometre hız yapabiliyor.

FERRARI ENZO
Yaratıcısının adını taşıyan model için 6 ay sıra var
Bugatti Veyron'un ardından fiyatı ile pahalı otomobiller listesinin ikinci sırasında bulunan Ferrari Enzo, ziyaretçiler tarafından çevresi kuşatılan otomobillerin arasında yer aldı. Bu yeni modele, prestijli İtalyan markası, kendi yaratıcısı Enzo Ferrari'nin adını vermişti. Sipariş üzerine özel olarak üretilen Enzo modelinin fiyatı 800 bin euro. 650 beygirlik gücüyle 400 kilometre hız yapabilen bu otomobili almak istiyorsanız, 6 ay beklemek zorundasınız. Koleksiyon sahipleri ve Ferrari kullanıcıları tarafından tercih edilen bu otomobilden şu ana kadar 200 tane satılmış durumda. Bunların arasında Türk Ferrari tutkunları da bulunuyor.

RÜYA OTOMOBİLLER
PEUGEOT 4002
Batman'in arabasına benzer tasarım yarışmada seçildi
Peugeot, fuarda iki konsept otomobil sundu. Biri 407 Elixir, diğeri ise 4002 adını taşıyordu. Peugeot 4002, Fransız otomobil devinin geçen yıl düzenlediği, öğrenciler dahil herkese açık yarışmasında birinci olan tasarım. Genç bir Alman tasarımcının çizdiği araba, 1936 tarihli Peugeot 402'den esinleniyor. Çizgiler bir kobra yılanına benziyor. Önden bakıldığında, sinemadan hatırlayacağımız Batman'in arabasını andırıyor.

TOYOTA CS&S
Melez motoruyla doğa dostu 2 kişilik ama 4 kişilik oluyor
Toyota'nın fuardaki en önemli modeli CS&S isimli spor konsepti. Melez (hibrid) bir motora sahip. Arka tekerlekleri 1.5 litre benzinli, ön tekerlekleri de elektrikli motor tarafından kontrol ediyor. Hibrid motoruyla doğa dostu olması ve düşük yakıt tüketiyor. Motordaki elektrikli ünitenin yüksek torku sayesinde dört tekerlekten çekiş ve yüksek performans da sunuyor. Sürücü ve yolcu için iki ayrı bölme bulunan araç, 2 kişilik gibi görünse de arka taraftaki kaplamalar çıkarılıp dört kişilik hale gelebiliyor.

MITSUBISHI
100 kilometrede sadece 3.6 litre yakıt tüketiyor
Japon Mitsubishi'nin fuarda sergilediği "i" isimli küçük konsept otomobili, yakıt tüketimi ve emisyon testleri sonucunda en yüksek 5 yıldızlı puanı alarak gelecekte çevreye daha saygılı otomobiller göreceğimize dair ipuçları veriyor. 100 kilometrede ortalama 3.8 litre yakıt tüketen 'i' modeli boyutlarından beklenmeyecek şekilde kazalara karşı üst düzey korunma sağlayan ferah bir iç alan sunmakta ve bu özelliğini motorunun ortada arkadan çekişli platform üzerine oturmasıyla sağlamakta. Mitsubishi, "i"yi öncelikle 2005 yılında Japonya'da piyasaya sürmeyi daha sonra ise Avrupa'da pazarlamayı planlıyor.

RENAULT BE BOP MPV VE BE BOP SUV
Fuarın en sempatik konsept otomobilleri aydınlık ve ferah
Renault'nun yarattığı Be Bop MPV ve Be Bop SUV modelleri sempatik görünümleri ile en dikkat çeken konsept modeller arasında yer aldı. Aerodinamik performanslarını artıran yumuşak ve biçimli çizgilere sahip konsept modeller, geniş görüş alanı sunan iç mekanları ile bir hayli aydınlık görünüyor. Konsept modellerden Be Bop SUV, gerek yolda gerekse off-road kullanıma dönük olarak tasarlanmış. Be Bop MPV ise Renault Sport imzasını taşıyan sportif bir model olarak tasarlandı. Bu model 225 beygir güç üreten 2.0 turbo motora sahip. Renault'nun fuardaki diğer bir yeniliği ise Grand Scenic modeli.

Fuara yapılan yatırım 250 BugattI ediyor
 • Bu yıl 60'ıncısı düzenlenen Frankfurt Otomobil Fuarı, iki yılda bir Paris Otomobil Fuarı'yla dönüşümlü olarak yapılan dünyanın en büyük fuarlarından biri.

 • Fuar için, toplam 250 milyon euro harcandı.

 • Sadece üç Alman şirketinin, Volkswagen, DaimlerChrysler ve BMW'nin fuar için yaptığı yatırım 65 milyon euroyu buldu.

 • Kapalı alanı 215 bin, açık alanı 30 bin metrekare olan Frankfurt Otomobil Fuarı'nda, her biri iki ile üç kat arasında değişen 10 ayrı salon bulunuyor.

 • DaimlerChrysler ve BMW firmaları genel fuar alanına girmedi, kendileri ayrı birer salon kurdular.

 • Fuarın basına açık ilk iki gününde, tüm dünyadan yaklaşık 10 bin basın mensubu, ülkelerine haber geçmek için sağa sola koşturdu.

 • Ziyaretçiler, salonlar arasındaki mesafeyi yürüyerek veya iki üst kata çıkıp yürüyen yollar veya merdivenler yardımıyla katedebiliyor. Örneğin 8'inci salondan 3'üncü salona yürüyerek gitmek en az 15-20 dakika sürüyor.

 • Fuarda sergilenen otomobillerle ilgili basın dosyalarının tamamı 34-40 kilogram ağırlığında.

 • (Hürriyet)
  Yayın tarihi: 14.09.2003
  300
  dahafazlası
  YORUMLAR
  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.